Afvalcontainers.
Afvalcontainers. Pixabay

Vorming nieuwe coalitie: afval mogelijk niet in akkoord

15 april 2022 om 12:27 Overig

HARDERWIJK De fractie van Gemeentebelang, maar ook de kiezer voelt zich buitenspel gezet, door een meerderheid van de politieke partijen in de gemeenteraad. Maar is volgens Mark van de Lange alsnog bereid in gesprek te gaan met Harderwijk Anders om alsnog als één van de twee winnaars aan de coalitie deel te kunnen nemen.

Door de meerderheid van de partijen wordt echter niet op zo’n gesprek aangedrongen. De keuze van Harderwijk Anders, ChristenUnie, CDA en D66 voor elkaar is duidelijk. Partijen verwachten dat hun standpunten het dichtst bij elkaar liggen al wordt ingezet op een coalitieprogramma dat breed kan worden gedragen. 

Eén van de grootste knelpunten in de afgelopen vier jaar is de wijze van afvalinzameling. Harderwijk Anders en CDA stonden hierin lijnrecht tegenover ChristenUnie en D66. De vier partijen concluderen nu dat de inzameling niet goed verloopt en zo snel mogelijk daarin verbetering moet worden aangebracht. Waarbij het voor hen de vraag is of de oplossing in een coalitieakkoord moet worden vastgelegd of dat de discussie hierover zo snel mogelijk direct in de raad kan worden gevoerd.

VANG Tijdens de verkenning zijn Harderwijk Anders, Gemeentebelang, CDA en PvdA gezamenlijk al wel de Van Afval Naar Grondstof (VANG) coalitie genoemd. Vanuit het thema afval is tijdens de verkenning duidelijk geworden dat zo’n coalitie een geringe kans van slagen zou hebben. Vooral omdat men naast afval ook op meerdere andere onderwerpen moet samenwerken en de uitgangspunten daarin te verschillend zijn.

Door alle partijen is aangegeven dat er geen persoonlijke belemmeringen zijn om met mensen van welke partij dan ook samen te werken. De verhoudingen zijn goed volgens verkenner Mark van de Bunte. Dat bleek niet geheel uit de inbreng van zowel Gemeentebelang als de VVD tijdens de presentatie van de verkenning.

PLUCHE Menno Doppenberg (VVD) is verrast door de uitkomst omdat in de gewenste coalitie drie partijen zitten die verlies hebben geleden bij de verkiezingen. Volgens hem is de verkenning louter een formaliteit geweest en stond de uitslag al bij voorbaat vast. Harderwijk Anders had al gekozen voor twee wethouders, zonder daarover ook maar met één partij over te spreken. Hij verwijt vooral D66 te kiezen voor het pluche en niet voor de inhoud. Mede gezien de grote verschillen die met Harderwijk Anders en CDA bestaan als het gaat om de inzameling van afval.

VERTROUWEN Mark de Lange (Gemeentebelang) denkt dat door de gemaakte keuze het vertrouwen van de burger in de politiek verder daalt. Volgens hem zijn de verschillen met de andere partijen niet zo groot als in de verkenning wordt aangegeven. Hij vindt dat Mark van de Bunte die verschillen ook niet heeft onderbouwd in zijn eindverslag van de verkenning. Met de erkenning dat van zijn partij er geen dertien in een dozijn gaan.  Duurzaamheid, veiligheid, wonen zijn zeer belangrijke thema’s.

Wijnand Kooijmans

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie