
Groen licht voor Veluwelijn met keerslusvoorziening; Rijk kent bijna honderd miljoen euro toe
11 november 2025 om 17:30 Verkeer en vervoerHARDERWIJK Het Rijk heeft een subsidie van ruim 98,7 miljoen euro toegekend voor de realisering van de keerlus in de nabijheid van het NS-station in Harderwijk. De subsidie is toegekend aan de regio Noord Veluwe en de provincie Gelderland. De aanvraag was namens alle betrokken partijen ingediend door de gemeente Harderwijk.
Wijnand Kooijmans
De toekenning van de subsidie komt toch nog onverwacht uit de lucht vallen. Wethouder Wilco Mazier van de gemeente Harderwijk moest vorige week nog meedelen dat het besluit was vertraagd, vermoedelijk omdat er geen overeenstemming was bereikt binnen de ministerraad. Ook waren enkele bijeenkomsten rond de verkeersproblematiek afgezegd.
De keervoorziening is essentieel om in de toekomst de intercity vanuit de Randstad te kunnen doortrekken naar Nijkerk en Harderwijk. Hiermee kunnen meer treinen gaan rijden tussen Amersfoort, Nijkerk en Harderwijk, wat zorgt voor kortere reistijden en meer zitplaatsen. Dit verbetert de regio’s Amersfoort, Foodvalley en de Noord-Veluwe aanzienlijk.
Het project vloeit mede voort uit de samenwerking tussen onder meer de gemeenten, de provincies Gelderland en Utrecht, NSEN ProRail. Het maakt het ook mogelijk om de geplande 21.000 extra woningen in de regio goed bereikbaar te houden. Bovendien draagt het bij aan het verminderen van de knelpunten tussen de files op rijksweg A28 en het knooppunt Hoevelaken. Nu staan er bijna dagelijks in de spits ’s morgens al files vanaf de afslag Harderwijk-Zuid/Strand Horst en ’s avonds vaak in omgekeerde richting vanaf dezelfde afslag in de richting Zwolle.
ALTERNATIEF
De trein wordt gezien als een aantrekkelijk en duurzaam alternatief voor de auto. Het aantal reizigers is al flink toegenomen sinds de spitstreinen in de ochtend en ’s avonds weer rijden tussen Harderwijk, Nijkerk en Amersfoort.
In het kader van het project wordt ook de veiligheid van de spoorwegovergangen aangepakt, onder meer rond de stations in Ermelo en Nijkerk. De laatste gemeente heeft hiervoor al een plan in voorbereiding. Het stoppen van de intercity in Nijkerk is ook van belang in verband met de geplande komst van een nieuwe kazerne in Zeewolde. Nijkerk is het dichtstbijzijnde station.
Gedeputeerde verkeer en vervoer Klaas Ruitenberg van de provincie Gelderland: ,,Dit is precies wat we nodig hebben. Door te investeren in de frequentieverhoging van de Veluwelijn, zorgen we voor een toekomstbestendige infrastructuur. Dit vergroot de bereikbaarheid van de Noord Veluwe en Food Valley en helpt de drukte op de A28 te ontlasten.”
KARTREKKER
Wethouder Wilco Mazier van de gemeente Harderwijk mag gezien worden als één van de grootste kartrekkers van het project. ,,Wat een fantastisch nieuws en een enorme opsteker voor onze regio. Na jaren van intensieve samenwerking is dit besluit de onmisbare ‘groene knop’ om de bereikbaarheid, woningbouw en leefbaarheid hier echt een boost te geven. De keervoorziening is de sleutel tot de komst van de intercity en een duurzaam alternatief voor de auto. Dit is winst voor de inwoners van de Noord Veluwe en een blijk van vertrouwen van het Rijk in onze ambities.”
Op dit moment moeten de spitstreinen van en naar Harderwijk nog op en neer rijden vanaf deze plaats naar Nunspeet. Dat brengt voor de NS onnodig veel extra kosten met zich mee.
Het project rond de aanleg van de keerlus is één van 106 aanvragen waaraan het Rijk subsidie toekent. Voorwaarde is dat de bouw van de nieuwe woningen zo snel mogelijk start en in ieder geval voor 2034. De maximale bijdrage is twintigduizend euro per woning. De rijksbijdrage bedraagt maximaal 65 procent van het financiële tekort op de aanleg van de keerlus. In totaal waren meer dan 180 aanvragen ingediend.
WONINGBOUWPLANNEN
De betrokken gemeenten hebben grote woningbouwplannen. In Harderwijk gaat het onder meer om Nieuw Weiburg en Kranenburg Noord. In Ermelo wordt gebouwd op de plek van het voormalig recreatiepark Horsterhoeve en op het landgoed Veldwijk terwijl een zoektocht plaatsvindt naar grootschalige woningbouwlocaties. Putten start binnenkort met de bouw van rond de 1.300 woningen in Halvinkhuizen, Nijkerk heeft meerdere plannen zoals Stadshaven en Nijkerk Oost dat uit vier deelgebieden bestaat.
De toekenning van de subsidie werd gevierd met een bijeenkomst bij de fiets-/voetgangersbrug aan het Stuifzandpad in Hierden. Hierbij waren onder meer gedeputeerde Klaas Ruitenberg en wethouder Wilco Mazier aanwezig alsmede vertegenwoordigers van de overige samenwerkende partijen. In verband met het drukken van deze krant kon de foto van de bijeenkomst niet bij het verhaal geplaatst worden.

















