Duizendblad in de Burgermeester De Meesterstraat.
Duizendblad in de Burgermeester De Meesterstraat. Godfried Westen

Column De Hortus Natuur Dichtbij van Godfried Westen: bloedstelpend, afwerend, voorspellend

7 augustus 2024 om 17:50 Column

HARDERWIJK Wat we waarderen willen we behouden. Maar daaraan vooraf gaat leren kennen, één van de doelen van deze column. Wat is er aan natuur in Harderwijk en omgeving te bewonderen? Tot geluk van inwoners niet weinig. Duizendblad in de Burgermeester De Meesterstraat.

Godfried Westen

Duizendblad (Achillea millefolium) komt veel voor in Nederland. Achillea verwijst naar de Griekse held Achilles, u weet wel, van de hiel. Hij nam deze plant mee naar Troje om krijgswonden te behandelen. Het blad heeft een bloedstelpend effect.

In het bloemscherm zitten allerlei etherische oliën en stoffen die ontstekingen kunnen remmen, vocht afdrijven en pijn verlichten. Millefolium verwijst naar het blad dat uit ‘duizend’ blaadjes lijkt te bestaan. In de Middeleeuwen werd het toegepast als afweerkruid tegen spoken en de duivel. In China werden duizendbladstelen gebruikt voor voorspelling met het orakelboek de I Tjing.

Men wierp een aantal gedroogde stelen op een tafel en de manier waarop kwamen te liggen vormde dan een aanwijzing voor een specifiek vers uit de I Tjing. Kerngedachte daarbij is dat de dingen die gelijktijdig voorvallen ook een onderling betekenisvol verband vormen. In onze cultuur denken we meestal in termen van oorzaak en gevolg. Deze plant heeft niet alleen de mens veel te bieden maar is ook waardplant voor een hele trits vlinders en wantsen.

Ik adviseer dit veelzijdige plantje eens op te zoeken: grote kans dat het in je eigen straat staat.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie