
Onderzoek natuur nodig voor uitbreiding parkeerterrein Westeinde
8 december 2025 om 17:44 Lokaal Deel je nieuwsOp de gemeentelijke site van de gemeente Harderwijk is een artikel te vinden met de titel ‘Binnenstad 2031’, waarin de gemeente aangeeft dat de Binnenstadsvisie Harderwijk 2031 ‘Een eigentijdse Hanzestad’ door de gemeenteraad unaniem is vastgesteld. Een van de onderdelen van deze visie is het project ‘Onderzoek uitbreiding parkeerterrein Westeinde’.
Volgens het project groeit de stad Harderwijk en verandert, waarbij de gemeente de binnenstad aantrekkelijker wil maken voor fietsers en voetgangers en dus moet de binnenstad autoluw worden. Om dit te kunnen realiseren moeten de openbare parkeerplaatsen op termijn verdwijnen, maar moeten bewoners, bezoekers en werknemers goed kunnen (blijven) parkeren. Dit zou dan – volgens de gemeente – aan de randen van Harderwijk moeten gebeuren, waardoor het centrum meer ruimte krijgt voor groen, ontmoetingsplekken en een prettige leefomgeving. Eerder gaf de gemeente aan dat er onderzoek gedaan zou worden naar de technische haalbaarheid om het aantal parkeerplaatsen uit te breiden met zo’n 300 plaatsen. De lokale media heeft gemeld dat de bouw van een parkeergarage te realiseren is, wat uit het haalbaarheidsonderzoek is gekomen. Momenteel liggen 4 varianten op tafel.
De media hebben gemeld dat voor alle varianten een natuurtoets uitgevoerd moet worden, daar een parkeergarage een negatieve invloed kan hebben op beschermde gebieden door uitstoting van stikstof, maar zeker voor de natuur en de biodiversiteit in het plangebied. Daarnaast moet een veldonderzoek worden uitgevoerd of de bouw van een parkeergarage negatieve invloed kan hebben op de (beschermde) diersoorten in het gebied. Tenslotte is er sprake van grondverontreiniging en moet er gekeken worden naar eventueel archeologische zaken in het gebied. Gezien datgene wat er te vinden is op bepaalde sites staan er in het gebied nogal wat bomen en zeker enkele flinke bomen en zou er sprake zijn van nogal wat groen, naast dat er bergen liggen met puin, zand en andere zaken. Tevens zou het bekijken waard zijn of er een mogelijkheid zou zijn voor een park, voedselbos of hub voor bomen in het gebied, daarbij rekening houdend met de grondverontreiniging en de stikstof in het gebied. Ook zou men ook kunnen kijken of een park via het stationsplein goed zou kunnen aansluiten bij het park aan de andere kant van het station. Tenslotte mag de vraag gesteld worden of de autobezitter optimaal gebruik zal maken van de parkeerplaats die zo ver van het centrum af ligt. Belangrijk hiervoor is een stabiel en betrouwbaar vervoer naar het centrum van de stad, waar het nu nog weleens aan scheelt. Daarnaast is het ook maar de vraag of men een auto zo ver weg gaat zetten. De werkgevers die profiteren zijn de bedrijven ‘vlakbij’ en het ziekenhuis dat mogelijk weer parkeerplaatsen erbij gaat krijgen. En dan is er nog niet gesproken over het prijskaartje.
Henny AJ Kreeft (De Groene Mantelzorger)
















