Columnist Arian Foppen.
Columnist Arian Foppen. Arian Foppen

Columnist Arian Foppen ziet een gelijkenis bij het Afd die hij liever niet had waargenomen: ‘Moeten we gewoon even kijken hoe het loopt?’

23 september 2026 om 12:00 Column

HARDERWIJK Iedereen heeft weleens een Aft. Die rottige plekjes in je mond die zeuren en mieren en die al je aandacht opslokken. Een Aft is een veeg teken; ik heb altijd begrepen dat je dan vitamines tekort kwam, of dat je lichaam snel onder bevel zou komen te staan van algehele malaise. Als ik er eentje ontwaarde, kreeg ik steevast extra sinaasappeltjes, fruithapjes en moest ik nóg beter mijn groenten opeten van mijn mama, als de dood dat ze was dat ik de komende tijd hoestend, snottend en lekkend de dagen voor de televisie zou slijten en mijn hersenen zou laten bezwijken door het kijken naar ‘overdag’-televisie zoals The Bold & The Beautiful, Jerry Springer of -God verhoede- House Vision.

Mijn hele leven weet ik al hoe je Aft spelt, maar sinds een paar weken ben ik gaan twijfelen. Er is een Afd in de wereld gekomen die enorme gelijkenissen vertoont met de aften in je snoet; een etterende zweer die overduidelijk een teken is dat hetgeen waarin hij zich bevindt aan het reduceren is tot een rottend laagje niets. Deze Afd staat voor Alternatief voor Duitsland, het is een politieke partij die niets meer met rechts te maken heeft, maar gewoon simpelweg aan de verkeerde kant staat. Verkeerde kant van de geschiedenis, verkeerde kant van het politieke spectrum. En dat is eng; men is vergeetachtig, want de vorige keer dat er een partij was in Duitsland die zichzelf wel een lekker alternatief vond, is inmiddels zo lang geleden dat het land wat daardoor opgericht is, zélf begonnen is zich alternatief op te stellen.

En natuurlijk vinden de dames en heren Afd het niet oké om met de brengers van het alternatief van 80 jaar geleden vergeleken te worden; en dat is ook raar. Je moet geen appels met appels vergelijken. De appels van nu weten immers dondersgoed dat je niet te veel naar de appels van toen moet smaken, want anders grijpt de groenteman in. Maar als iets loopt als een nazi, praat als een nazi, dan is het waarschijnlijk een nazi. Behalve als zijn koosnaam Bibi is, dan noem je het gewoon recht op verdediging en dan is het wel goed.

Wat moeten we nou? Wat moeten we doen als delen van ons - ik vind Europa wel een beetje óns ding - een kanker ontwikkelen en maar door blijven roken. Wegsnijden? Immunotherapie voorstellen? Bombarderen met chemotherapie zodat het slechte sterft met ook behoorlijk wat goed. Of moeten we gewoon even kijken hoe het loopt, en maar hopen dat de zooi niet uitzaait? Dat zien roken niet doet roken?

We zijn nog nooit zo ver geweest van een rookvrije generatie.

Arian Foppen

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie