
Columnist Peter Sitsen is blij dat de kogel door de kerk is wat het PMD betreft: ‘Nu de balans nog zien te vinden’
26 september 2024 om 10:15 ColumnHARDERWIJK Nou, er is min of meer een spreekwoordelijke kogel door de kerk. We houden op met het PMD-verhaal en gaan gewoon weer alles in de grijze container mikken. Althans, daar lijkt het op. Lang verhaal kort is het kostentechnisch voordeliger om al het afval op een hoop te gooien en dan te scheiden, dan eerst te scheiden, dan te moeten controleren en dan alsnog te scheiden. Daaruit blijkt dat we één conclusie onszelf kunnen aantrekken als inwoners van Harderwijk: wij kunnen niet goed genoeg scheiden en als we het doen, moeten we het ook allemaal doen. De vraag is dan of het überhaupt mogelijk is dat we het allemaal doen. Een dat antwoord is vrij eenvoudig: nee. We kunnen niet allemaal eens in de zoveel tijd naar de stort op het industrieterrein om PMD weg te brengen dus daarmee vervalt praktisch het bestaansrecht, want immers: of allemaal, of niet. Half – half heeft geen zin en is alleen maar kostbaarder.
Een beter milieu begint dus niet meer bij onszelf. Hoe goed ik ook denk bezig te zijn door mijn afval te scheiden en mijn PMD apart in te leveren: voor de duurzaamheid maakt het niks uit. Het is goed voor mijn portemonnee, want wellicht spaar ik er een leging van de grijze container mee uit. Maar eenmaal bij de afvalstraat werd mij de laatste keer doodleuk verteld dat de PMD-container vol was (dus er best veel mensen die het doen OF er zijn te weinig containers) dus ik mocht het gewoon bij het restafval gooien. Het scheiden was dus louter nog voor het eigen voordeel vanaf dat moment.
We mogen ons ook afvragen of duurzaam zijn louter draait om kosten. Of mogen we ook duurzaam(er) zijn terwijl dat geld kost? Kortom, is het erg om wat meer geld over te hebben voor iets wat wellicht resulteert in een beter milieu en betere afvalscheiding? Daarbij moet dan wel voorop staan dat de extra kosten ook daadwerkelijk resulteren in en het gewenste resultaat. Dat lijkt niet het geval. Schone taak voor de lokale overheid, lijkt mij. Om dan nu ook te gaan kijken waar wij als burger wél zelf kunnen bijdragen aan betere scheiding en een beter milieu als het op PMD of afval in het algemeen aankomt. Want de bereidwilligheid is er, daarover mag geen twijfel bestaan.
Voor nu blijft het afwachten op een definitief besluit van de raad. Wat we tot nu toe wel kunnen vaststellen is dat we een dure pilot verder zijn waar nu geen vervolg op lijkt te komen. Dat zou immens zonde zijn, voor alle betrokken partijen. Ergens moet er een exacte balans zijn tussen kosten, duurzaamheid en haalbaarheid. Nu nog zien te vinden.
Peter Sitsen

















