
Petitie voor behoud van markante brug
19 augustus 2021 om 17:21 Algemeen?In het historisch havenkwartier met de Vischafslag, Botterloods, Molen De Hoop en Veluvia is ook de houten witte vissersbrug een iconisch object. Een brug die bij menigeen nostalgie en mooie herinneringen oproept. Met de reconstructie van de haven is de toekomst van deze brug ongewis. Om het design en karakter te behouden, is inwoner Henk Hakvoort op 6 augustus een petitie gestart.
HARDERWIJK – “Ik las op de Facebookpagina van de Vischafslag en Botterloods dat zij op 9 juli een brief kregen en geconfronteerd werden met de mededeling dat alle schepen uit de vissershaven moeten verdwijnen vanwege de reconstructie van de haven. Later hoorde ik ook dat de houten brug zou worden gedemonteerd en mogelijk niet terug zou komen’’, vertelt Hakvoort.
Hij noemt zichzelf een betrokken Harderwijker met nautische interesses. “Ik heb jaren in de binnenstad gewoond aan de Vischmarkt en de Rabbistraat en kom altijd thuis langs de haven. Ik heb een sterk gevoel bij deze brug en de binding met de haven komt ook doordat ik uit een vissersfamilie kom.’’
‘Na een week hebben 915 mensen de petitie getekend.’
Hakvoort heeft om die reden een petitie online gezet in de hoop dat meer Harderwijkers zijn wens voor behoud van het icoon onderschrijven. Vooral de eerste dagen ging het hard en na een week hebben 915 mensen de petitie getekend. Zij ondersteunen de visie dat het ontwerp van een eventuele nieuwe brug niet mag afwijken van de huidige brug.
Stem van Harderwijk
“Voor een burgerinitiatief heb je in 90 dagen 300 inschrijvingen nodig en één zetel in de raad heb je bij 750 stemmen. In dat perspectief vind ik dit aantal wel ruim. Het is een signaal dat dit leeft in Harderwijk. De kracht van een petitie is dat deze zichzelf verspreidt. Het is niet meer mijn petitie, maar de stem van Harderwijk. De brug wordt gedemonteerd en niemand weet wat er voor terug komt. Ik vind dat een soortgelijke brug moet terugkomen en het liefst van hout omdat dit duurzaam is.
Hij past heel goed in het historische beeld van de haven, in tegenstelling tot de moderne bruggen van de boulevard en het Waterfront. Het is een iconisch object waar je niet zomaar aan kunt morrelen. Nu kan er misschien nog voor het beslissingsproces wat aan worden gedaan. De raad buigt zich er ook al over. Ik wil de petitie na het zomerreces aanbieden aan het College van Burgemeester en Wethouders en heb van het bestuur van de Vischafslag al toestemming om dit bij hun te doen.’’
Signaal van sentiment
Susanne aan ’t Goor is communicatieadviseur voor gebiedsontwikkeling in o.a. Harderwijk en direct betrokken bij de uitvoering. “Het is goed om te weten wat er speelt en zo’n petitie is een signaal dat wij ook zien. Harderwijk is van ons allemaal en het sentiment wordt zeker meegewogen.
Er zijn meer plekken waar mensen wat van vinden, zoals het nieuwe havenkantoor. Het bruggetje is pas 30 jaar oud, maar is heel karakteristiek voor de vissershaven. In 2019 heeft het nog een opknapbeurt gehad. Iedereen heeft wat met dat bruggetje, ik vind het zelf ook charmant en loop er vaak over.”
Werkzaamheden aan haven
De werkzaamheden aan de havenkom gaan van 23 augustus tot eind maart duren. “Er wordt gebaggerd en er vanaf 25 oktober worden nieuwe kades aangelegd en de wordt havendam opnieuw bestraat. In de herfst gaan we aan de slag met Bargje. Om ondernemers niet te duperen, willen we voor het nieuwe seizoen klaar zijn.
Gevolg is dat we het bruggetje open moeten zetten voor werk scheepvaartverkeer. Dat is dan tot en met het eerste kwartaal 2022 niet meer toegankelijk voor voetgangers. Een logische vraag is wat we met dat bruggetje gaan doen. Een optie is dat het weggaat of gerestaureerd wordt. Daar moet het college nog een besluit over nemen. Een collegevoorstel ligt er in concept. Ik kan niet zeggen hoe zwaar het sentiment bij het college weegt. We zijn er nog niet uit.’’
Petitie
De petitie is te vinden via de volgende link:

















