
90 minuten voor vervoer van leerlingen van en naar school is wel erg lang
17 oktober 2022 om 11:58 Verkeer en vervoerHARDERWIJK Verschillende partijen in de gemeenteraad vinden de maximum tijd van negentig minuten voor vervoer van leerlingen van en naar school wel erg lang. Met name Jan van Panhuis (SGP) maakt zich hier grote zorgen om omdat de kans groot is dat dit vooral kinderen treft die ‘s morgens als eerste worden opgehaald en ‘s middags als laatste weer thuis worden afgezet.
Het onderwerp kwam ter sprake tijdens de informatiebijeenkomst over het nieuwe contract voor het doelgroepenvervoer dat per 1 januari 2023 ingaat. Het vervoer gaat vooral uitgevoerd worden door het bedrijf Willemsen de Koning dat hiervoor nog een standplaats in de regio Noord-Veluwe gaat inrichten.
MAXIMUM De maximum tijd van negentig minuten geldt als landelijke norm en heeft tot doel het vervoer zo efficiënt mogelijk uit te voeren. Bij kinderen met een indicatie kan hiervan wel worden afgeweken, zo wordt door Willemsen - de Koning aangegeven. Het kan dan bijvoorbeeld gaan om kinderen met extra prikkels die alleen vervoerd moeten worden.
De kritiek op de negentig minuten is onder meer ingegeven op het feit dat kinderen dusdanig lang in een taxibusje zitten dat hierna hen de tijd of de lust ontbreekt nog hun huiswerk te maken, Volgens Van Panhuis kan er voor worden gekozen kinderen die ‘s morgens als eerste worden opgehaald ‘s middags als eerste weer thuis af te zetten. De vervoerder ziet op dit punt wel problemen bij de haalbaarheid van deze aangedragen oplossing.
ZIEKENHUIS Voor gebruikers van het vervoer op basis van de Wet maatschappelijke ondersteuning geldt een kortere reistijd van maximaal 35 minuten. Altijd wordt getracht de reistijd zo veel mogelijk te beperken. ,,Indien iemand vanaf het NS-station in Harderwijk naar het ziekenhuis St. Jansdal moet rijden we niet eerst over Zwolle”, zo wordt aangegeven.
Het meenemen van een scootmobiel tijdens een rit blijft mogelijk. Zij het alleen op indicatie. Tot nu toe kwam het regelmatig voor dat mensen aangaven een scootmobiel mee te nemen maar daarvan uiteindelijk toch van af zagen. Dat maakte dat in die gevallen met kleinere bussen werd gereden dan anders noodzakelijk was geweest.
CHAUFFEURS Eén van de problemen waarmee men wel kampt is het tekort aan chauffeurs. Door Willemsen de Koning wordt breed ingezet op de werving van extra personeel. Onder meer wordt hieraan via een campagne twintigduizend euro aan besteed. Ook krijgen mensen die een chauffeur aandragen 450 euro uitbetaald. Tevens wordt getracht via onderaannemers dit probleem te tackelen.
Ingezet wordt op het ook toegankelijk houden van het vervoer voor mensen die minder digitaal vaardig zijn. Zo kan telefonisch een afspraak worden gemaakt over het gewenste vervoer en kan eventueel contant worden betaald. Ook is het rijden op rekening mogelijk. De kosten voor het doelgroepenvervoer bedragen ruim 1,4 miljoen euro voor de gemeente Harderwijk, een kleine stijging.
Wijnand Kooijmans














