
Voorlopig geen plan voor invulling van het Dolfinariumeiland vanwege ontbreken van draagkracht
21 juli 2026 om 17:30 PolitiekHARDERWIJK Het Harderwijkse college van burgemeester en wethouders onderneemt voorlopig geen initiatieven meer voor de ontwikkeling van het Dolfinariumeiland. Hiervoor worden meerdere redenen aangevoerd, zoals het gebrek aan een markt voor leisure, het ontbreken van draagvlak en het ontbreken van helderheid over de toekomstplannen van het Dolfinarium.
Wijnand Kooijmans
Wel blijft men in gesprek met onder meer de mede-eigenaren, pachters en het Dolfinarium. Wethouder Wilco Mazier geeft aan dat het beter wordt gevonden wat langer te wachten met de ontwikkeling van het gebied dan te kiezen voor kortetermijnwinsten, die op een later moment een goede integrale ontwikkeling mogelijk in de weg staan.
Het eiland wordt te belangrijk gevonden om als een samenraapsel van losse objecten te worden (her)ontwikkeld. Mazier geeft aan dat het college op dit moment niet meer, zoals in 2008, zou kiezen voor een bebouwingsplint voor het Dolfinarium. Mede omdat de positie van het zeedierenpark de laatste jaren is veranderd.
PARKEERTERREIN
Eén van de onderdelen van het eiland is het parkeerterrein waarvan ontwikkelcombinatie Waterfront de economische eigenaar is. De afspraak is dat hier ruimte is voor leisure. Dat zou moeten zorgen voor meer bezoekers aan die kant van de haven en een afscherming vormen van de stad met het Dolfinarium. Toen die keuze werd gemaakt trok het Dolfinarium nog ruim een miljoen bezoekers per jaar en was er geen aanleiding aan te nemen dat daarin verandering zou komen.
BEZOEKERSAANTALLEN
De tijden zijn veranderd. Voor leisure waren geen kandidaten te vinden, de gemeente zelf besloot hier geen theater te bouwen. Waar het in 2008 nog logisch leek het Dolfinarium grotendeels zijn eigen gang te laten gaan achter een nieuwe bebouwingswand, wordt deze wand nu steeds meer gezien als een ruimtelijke belemmering voor mogelijke toekomstige ontwikkelingen op het eiland.
Voor het maken van een visie op het hele eiland is het Dolfinarium een belangrijke partner. Het zeedierenpark heeft echter met veranderingen te maken. De bezoekersaantallen lopen terug en er moet flink worden geïnvesteerd om aan de regels van het Rijk te voldoen. Ook wijzigt de maatschappelijke visie over het houden van zoogdieren.
Gesprekken met het Dolfinarium hebben, zo zegt Mazier, de gemeente geen duidelijk beeld gegeven wat de toekomstvisie is van de Spaanse eigenaren. Wel heeft het zeedierenpark het verzoek bij de gemeente neergelegd om de grond die aan hen in erfpacht is uitgegeven te mogen kopen. Over de prijs en de voorwaarden wordt onderhandeld.
WONINGBOUW
Mazier geeft aan dat, als er al een langetermijnvisie is van de eigenaren van het Dolfinarium, deze niet aansluit bij de aanpak om zowel ruimte te geven voor de ontwikkeling van het park als ruimte te bestemmen voor andere functies. Het Dolfinarium heeft wel laten weten mee te willen werken aan de oorspronkelijke plannen voor de ontwikkeling van het Dolfinariumeiland maar zich te verzetten tegen plannen voor woningbouw.















