Afbeelding ter illustratie.
Afbeelding ter illustratie. Pixabay

Gemeente Harderwijk heeft geen invloed op hoogte prijs van laadpalen; keuze van aanbieder ligt bij de inwoners

24 maart 2026 om 10:00 Politiek

HARDERWIJK De gemeente Harderwijk heeft geen directe invloed op de prijsniveaus van openbare laadpalen. Dat geeft het college van burgemeester en wethouders aan op vragen van de fractie van D66.

Wijnand Kooijmans

Door de gemeente wordt een open marktmodel voor het plaatsen van laadpalen gehanteerd. Dit betekent dat meerdere laadpaalexploitanten deze mogen plaatsen in Harderwijk. Op deze manier, zo stelt het college, is er sprake van eerlijke concurrentie en heeft de gemeente geen invloed op de prijs.

Door laadpaalexploitanten die een lager tarief hanteren en toe te laten wordt door het college verwacht dat de laadprijs lager wordt, En wordt de inwoner de kans geboden om te kiezen tussen verschillende exploitanten, met elk hun eigen voorwaarden en tarieven.

LAADPAS

Het college geeft aan dat naast het laadtarief ook kosten in rekening worden gebracht. Hierdoor kan het voorkomen dat het laadtarief in een buurgemeente lager is, maar geldt dat lagere tarief alleen in combinatie met een laadpas van een bepaalde aanbieder. Op de prijzen die laadpasaanbieders in rekening brengen heeft de gemeente geen invloed.

Werken met een open marktmodel geeft, zo stelt het college, de gemeente de gelegenheid om proactieve en laagdrempeliger en zodoende meer, sneller gemakkelijker laadpalen te plaatsen, zonder dat de gemeente gebonden is aan specifieke contractvoorwaarden en leveranciers. Ook biedt dit meer ruimte voor maatwerk. 

GELD

Bovendien kost deze wijze van werken de gemeente niets. Op deze manier is het gelukt om in vijf jaar tijd bijna achthonderd laadpalen extra te creëren, zowel openbaar als semi-openbaar. In buurgemeenten is dit aantal beduidend minder snel toegenomen met gemiddeld zo’n driehonderd extra laadpalen in dezelfde periode.

Hoewel het gehanteerde beleid voordelen oplevert brengt het, zo wordt erkend, ook risico’s van starheid, ontbreken van concurrentie en marktwerking, extra werkdruk en beperkte gemeentelijke zeggenschap mee. Ook is het niet mogelijk om tussentijd uit de concessie te stappen als de gemeente dat wil. Het college geeft aan het belangrijk te vinden dat de tarieven marktconform zijn. 

VOORDELEN

Dat de tarieven in Harderwijk duurder zijn dan in de buurgemeenten vindt het college jammer. De voordelen van het open marktmodel dat de gemeente hanteert wegen naar de mening van het college zwaarder dan het risico op een hoger laadtarief. Het sneller kunnen plaatsen vindt men hierbij het belangrijkste voordeel.

Het gegeven dat de tarieven elders langer zijn wordt gezien als een belemmering het elektrisch rijden te bevorderen. Recent hebben echter partijen aangehaakt die een lager tarief hanteren. Hierdoor ontstaat concurrentie en krijgen inwoners van de gemeente de mogelijkheid om goedkoper te laden. De gemeente doet verder onderzoek naar de mogelijkheid snelladers te plaatsen.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie