
Hoe zet Harderwijk zijn boa’s in? Gemeente licht toezicht en prioriteiten toe
13 januari 2026 om 16:00 PolitiekHARDERWIJK De gemeente Harderwijk heeft veertien fulltime boa’s in dienst op het gebied van openbare orde en veiligheid. Daarnaast één boa voor het bos- en buitengebied. Dat geeft het college van burgemeester en wethouders aan naar aanleiding van vragen van Christel van der Stouw (Harderwijk Anders).
door Wijnand Kooijmans
Primair worden de boa’s ingezet binnen de gemeente. Voor uitzonderlijke gevallen, zoals grote incidenten, integrale controles of uitval van medewerkers is er een convenant met de gemeenten Ermelo, Putten en Zeewolde over de inzet daar. In de afgelopen twee jaar is er geen beroep gedaan op een uitwisseling van boa’s.
Er wordt gebruikgemaakt van wijkgerichte boa’s. Hierbij heeft elke wijk, inclusief bedrijventerrein en het buitengebied, een eigen boa. Deze zijn zichtbaar aanwezig en fungeren als aanspreekpunt voor inwoners, ondernemers en samenwerkingspartners. Zij houden toezicht, signaleren knelpunten en dragen in samenwerking met de wijkagenten bij aan de leefbaarheid en veiligheid binnen de wijk. Daarnaast heeft een aantal boa’s een specifieke taak, zoals jeugd, horeca en ondermijning. Hiervoor zijn ze ook opgeleid.
DAADWERKELIJKE INZET
De daadwerkelijke inzet van boa’s wordt afgestemd op verschillende factoren, zoals binnenkomende meldingen, prioriteiten uit het integraal veiligheidsbeleid, incidenten en de actuele behoefte aan toezicht. Daarbij wordt ook gekeken naar specifieke omstandigheden, zoals bekende overlastlocaties, toeristische drukte en evenementen.
De prioriteiten liggen op dit moment bij drugscriminaliteit, drugsoverlast en middelengebruik onder jongeren. Daarnaast op ondermijning en evenementen, overlast, toezicht en handhaving van exploitatievergunningen en thematisch handhaven, waaronder verkeersveiligheid.
De tijdsbesteding is afhankelijk van de actuele situatie in de wijk en van de behoefte van de inwoners, ondernemers en andere betrokkenen. Wanneer er meldingen van overlast zijn of extra toezicht is gewenst, wordt hiervoor meer tijd vrijgemaakt.
Seizoensgebonden activiteiten, zoals toezicht op fietsverlichting of het gebruik van gemotoriseerde voertuigen op fietspaden, fietsen binnen een voetgangersgebied, evenementen en het buiten nuttigen van alcoholhoudende dranken, ook boven de achttien jaar, krijgen daarbij specifieke aandacht.
DE NODIGE KENNIS
De boa’s zijn, zo geeft het college aan, herkenbaar, benaderbaar en aanspreekbaar. Zij hebben de nodige kennis en vaardigheden op het gebied van sociale interactie om laagdrempelig contact met burgers te onderhouden en duidelijk en weerbaar te communiceren. Ook zijn zij getraind in het de-escaleren van situaties. Meldingen worden in het algemeen binnen 48 uur na binnenkomst opgepakt.
De opleidingskosten zijn omhoog gegaan, mede doordat boa’s handboeien zijn gaan dragen. Boa’s zijn verplicht diverse opleidingen te volgen om hun functie uit te mogen voeren.
















