
Gemeente in gesprek over overlast rond winkelcentrum Stadsdennen: schuld ligt niet alleen bij horeca
14 oktober 2025 om 12:00 PolitiekHARDERWIJK Klachten over hinder van horeca, winkels en voorzieningen die bewoners in de wijk rondom de horecazaken Damasquino en Il Forno ervaren, zijn bekend bij het college van burgemeester en wethouders. Hierover vinden al enkele jaren gesprekken plaats tussen inwoners en de gemeente.
Wijnand Kooijmans
In antwoord op vragen van de ChristenUnie geeft het college aan dat de klachten zich toespitsen op geur- en geluidsoverlast, foutparkeren en de aanwezigheid van overlast gevende jongeren en jongvolwassenen. Door omwonenden zijn in het verleden ook bezwaarschriften ingediend tegen de verleende exploitatievergunningen.
HANDHAVING
In april van dit jaar is door omwonenden bij de burgemeester een verzoek tot handhaving van de afgegeven vergunningen ingediend. Daarnaast is eenzelfde verzoek ingediend bij het college/omgevingsdienst Veluwe op grond van de zorgplicht onder de Omgevingsvisie.
Aangegeven wordt dat één horecagelegenheid op dit moment is gesloten en alleen vanuit dit pand mag worden bezorgd. Er is een nieuwe exploitatievergunning in behandeling, waarbij het college aangeeft een zorgvuldige belangenafweging te maken.
Bij de tweede horecagelegenheid is geconstateerd dat er sprake was van een onaanvaardbare geuroverlast. Om die reden zijn zowel de omgevingsdienst als de gemeente een handhavingstraject gestart. Momenteel bestaat de indruk dat het probleem is opgelost, maar dit wordt wel kritisch gevolgd.
KLACHTEN
De omgeving van winkelcentrum Stadsdennen is, net als andere winkelcentra, een locatie waar regelmatig sprake is van overlast. Hoewel sommige klachten direct verband houden met de door de ChristenUnie genoemde horecazaken, komt een groot deel van de overlast voort uit de centrumfunctie van het winkelcentrum.
Dat heeft een aanzuigende werking op publiek, zo geeft het college aan, waardoor overlast ontstaat, zoals foutparkeren en overlast van jeugd en jongvolwassenen, onafhankelijk van deze horeca. Deze vormen van overlast worden regelmatig gemeld bij politie en gemeente.
Door politie en boa’s vindt structureel toezicht plaats en ook is het jongerenwerk actief en onderhoudt contact met de aanwezige jeugd. Het toezicht op dit moment, bestaande uit fysiek- en cameratoezicht, wordt door het college op dit moment voldoende gevonden. Het cameratoezicht is mede ingevoerd naar aanleiding van klachten over vuurwerkoverlast.
Het college herkent niet het signaal dat er regelmatig afval op straat wordt gedumpt op deze locatie. De omgeving van het winkelcentrum wordt dagelijks meegenomen in de veeg- en schoonmaakrondes voor het opruimen van zwerfvuil. Ook de aanwezige afvalbakken worden dagelijks geleegd. Er is een sprake van overmatige vervuiling.
Aangegeven wordt dat uit heel Harderwijk meldingen zijn binnen gekomen bij de politie van hardrijdend en gevaarlijk rijgedrag, waaronder voertuigen met lekke uitlaten. Wanneer sprake is van strafbare feiten wordt hiertegen opgetreden.

















