
Politieke partijen reageren op thema’s; ditmaal staat ondernemen centraal: ‘De binnenstad is de motor van de economie’
14 maart 2026 om 17:30 GemeenteraadsverkiezingenHARDERWIJK In Putten is de zondagsopenstelling nog een punt van discussie, in Ermelo en Harderwijk is die al jaren een feit. Daar is het vooral de leegstand die ondernemers in de binnenstad zorgen baart. Wat hebben ondernemers nodig en wat kan de gemeenteraad voor hen doen? Ruimte voor ondernemen staat centraal in deze vierde en laatste verkiezingsspread.
Gerrit Keus zit al 34 jaar met zijn herenmodezaak in de binnenstad van Harderwijk, hij heeft crisissen en leegstand zien komen en gaan. Het ene decennium zit alles vol, een jaar later staan er zo dertig opeenvolgende etalagemeters leeg. ,,Leegstand is besmettelijk. Als jij met je winkel in een stuk zit waaruit je buurman verdwijnt, dan blijf je nog even zitten. Maar verdwijnt je volgende buurman en die daarnaast, dan ga je zelf ook op zoek naar een andere locatie.”
Dat gebeurde bij het oude Blokkerpand, aan de kop van de Donkerstraat. ,,En bij de Vuldersbrink. De leegstand in Harderwijk is heel geconcentreerd. Het zijn alleen die twee plekken. Hij wil voorop stellen dat er heel veel goed gaat en dat de stad het landelijk gezien niet eens zo slecht doet. ,,We zijn geneigd om negatief over ons eigen nest te praten. ‘Alles staat leeg’. En daar koppelen we allerlei oorzaken aan. ‘Het komt door de parkeertarieven, ze gaan allemaal naar Ermelo’. Maar dat is niet zo. Uit cijfers blijkt juist dat we meer bezoekers krijgen van omliggende gemeenten. Niet minder.”
Waar het dan wel mee te maken heeft? ,,Met routing. Met de Houtwalgarage, zou er ook één komen aan de andere kant van de stad. Nu wordt er gesproken over een parkeergelegenheid bij Westeinde, maar eigenlijk had die er tien jaar geleden al moeten zijn. De stad is uit balans geraakt.”
AANLOOP
Er wordt veel geparkeerd in de Houtwalgarage. ,,Je ziet ook dat de Luttekepoortstraat daardoor een enorme boost heeft gekregen. Logisch, want daar lopen mensen de stad in.” Wat echter ook gebeurt, is dat ze er via de Academiestraat weer uit gaan. ,,Ze slaan het laatste gedeelte van de Donkerstraat over.” Wat de stad volgens Keus nodig heeft, is een groot parkeerdek aan de kant van Westeinde. ,,Zodat ook de Smeepoortstraat en de kop van de Donkerstraat aanloop krijgen.” Want je kunt het leuk aankleden, je kunt het vergroenen. ,,Maar als er geen mensen doorheen lopen, is dat zinloos.”
Voor een overschot aan parkeerplaatsen, is hij niet bang. ,,Die zijn er eigenlijk standaard te weinig. Op de dalmomenten gaat het nog wel, maar op piekmomenten komen we structureel meer dan vijfhonderd plekken tekort. Mensen rijden rondjes door de stad, gaan foutparkeren. Op een gegeven moment zijn ze het zat en rijden ze door naar Elburg.” Het maakt volgens Keus niet uit of het gratis- of betaald parkeren is. ,,Als de auto maar ergens kan staan.”
DRUK OP PANDEIGENAREN
Wat de gemeente nog meer aan leegstand kan doen - en dat geldt voor meer gemeenten - is druk zetten op pandeigenaren. ,,Met bijvoorbeeld een leegstandsverordening, boetes bij langdurige, verwijtbare leegstand.” Want pandeigenaren werken lang niet altijd mee in het tegengaan van leegstand. ,,Vaak zie je dat huurprijzen structureel hoog gehouden worden, omdat eenzelfde eigenaar meerdere panden in de verhuur heeft.” Ook gebiedsontwikkeling is een taak van de gemeente. Actiever sturen op welke winkel waar thuis hoort. ,,En vastgoed aankopen, zoals de gemeente onlangs heeft gedaan met het oude Blokkerpand. Dan kun je ook sturen op een grote trekker, waar andere winkels graag omheen willen zitten.”
Verder denkt Keus aan pop-up winkels en tijdelijke exposities. ,,Geen lege etalagemeters.” Hij is niet zo voor functieverandering. In elk geval niet aan de straatkant. ,,Met de huidige woningnood is het logisch voor pandeigenaren om woningen te creëren. Maar als je het hele pand daarvoor gebruikt, ook de voorkant, laat je het beeld van een winkelstraat helemaal los. De omgekeerde beweging wordt daarna niet meer gemaakt. Mensen moeten langs winkels en horeca lopen. Niet langs woningen en allerlei dienstverlening. Boven de winkel wonen, achter de winkel wonen, dat kan prima. Maar niet aan de straatkant.”
Aan welke touwtjes de gemeente nog meer kan trekken? ,,Actief helpen met het verhuizen van leuke winkeltjes naar de stad. Maar ook bijvoorbeeld dienstverleners zover krijgen dat ze zich op een plek - net buiten het kernwinkelgebied - vestigen en daardoor elkaar versterken. Dat kost geld, maar lost wel veel op.”
COULANT
Wat Keus graag ziet, is dat de gemeente wat coulanter wordt in het zoeken naar tijdelijke oplossingen. ,,Er zijn mooie toekomstvisies en ontwikkelingsplannen, maar daar zijn jaren mee gemoeid. Terwijl we bij de boulevard nu ruimte over hebben waar we niets mee mogen doen, omdat een stadsarchitect vindt dat het niet kan.” Keus noemt de schaatsbaan die, buiten de korte vorstperiode om, prima als tijdelijk parkeerterrein kan worden gebruikt. ,,De binnenstad is de motor van de economie. Die moet draaiende blijven.”
WAT VINDT DE POLITIEK?
In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart behandelt de Harderwijker Courant thema’s die spelen in de maatschappij. Vandaag staat het thema ruimte voor ondernemen centraal. In een korte reactie geven de politieke partijen aan wat hun standpunt daarin is.
CDA
CDA Harderwijk-Hierden geeft ondernemers de ruimte om te groeien. Het CDA zet in op minder regels en meer vertrouwen, zodat vergunningen sneller en eenvoudiger worden afgehandeld. Ondernemers krijgen één aanspreekpunt en duidelijkheid over wat kan. Door regionale samenwerking worden regels afgestemd, wat het vestigingsklimaat versterkt.
De lokale economie profiteert van sterke samenwerking tussen bedrijfsleven, onderwijs en gemeente. Dit stimuleert talentontwikkeling, innovatie en werkgelegenheid. Duurzame initiatieven zoals energy hubs, circulair bouwen en slimme laadinfrastructuur creëren nieuwe kansen.
Daarnaast stimuleert het CDA maatschappelijk verantwoord ondernemen. Ondernemers worden aangemoedigd om sociaal ondernemerschap te omarmen en waarde te creëren voor de samenleving.
Onze CDA wethouder Wilco Mazier heeft in de afgelopen periode een Bedrijveninvesteringszone (BIZ) in de binnenstad ingevoerd. Hiermee investeren ondernemers in een sterkere, aantrekkelijkere en gastvrije binnenstad. Iedereen draagt bij én profiteert. Zo ontstaat een toekomstbestendige economie waarin ondernemers volop ruimte krijgen
CHRISTENUNIE
De ChristenUnie ziet ondernemers als een belangrijke motor voor werkgelegenheid, innovatie en de leefbaarheid van de stad. Een sterke lokale economie draagt bij aan een sterke samenleving. We zoeken daarbij altijd naar de balans tussen groei, welzijn en duurzaamheid. De gemeente moet zich als partner van ondernemers opstellen. Dat betekent samenwerken met bedrijven bij economische ontwikkelingen en initiatieven voor herinrichting van de binnenstad, wijkwinkelcentra en de bedrijventerreinen. Wij zien vooral een kans voor een nog betere aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Ook willen we lokaal en regionaal ondernemerschap versterken door lokaal inkopen te bevorderen. De gemeente moet daarin zelf het goede voorbeeld geven.
Daarnaast zet de ChristenUnie in op duurzame bedrijventerreinen en maatschappelijk verantwoord ondernemen. We moedigen bedrijven aan om te verduurzamen en om kansen te bieden aan mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Zo bouwen we aan een sterk, duurzaam en inclusief ondernemersklimaat in Harderwijk.
D66
Harderwijk is een ondernemende, creatieve en innovatieve stad. Daar is D66 trots op. Ondernemers zorgen voor banen, levendigheid en vernieuwing: van de binnenstad en horeca tot de bedrijventerreinen.
Wij willen ondernemers de ruimte geven om te groeien en innoveren. We maken ruimte voor innovatieve bedrijven die vooroplopen in de transities van deze tijd. Dat betekent: het juiste bedrijf op de juiste plek, meedenken in plaats van tegenwerken en flexibele regels waar dat kan. Ook voor starters, kleine zelfstandigen en zzp’ers maken we ruimte in en langs de randen van de stad. Zoals de circulaire start-up locatie in de Groene Zoom.
Tegelijk ontwikkelen we talent. Onze stad barst van het talent en dat hebben we nodig voor de toekomst van Harderwijk. Dat doen we door samenwerking met onderwijs, meer stageplekken en een gemeente die zelf het goede voorbeeld geeft. In een stad waar je een fijn thuis hebt. Zo zorgen we dat jong talent zich hier ontwikkelt én hier blijft.
GEMEENTEBELANG
Voor Gemeentebelang zijn ondernemers de motor van onze lokale economie. Zij zorgen voor werkgelegenheid, levendigheid in stad of dorp en voor voorzieningen waar inwoners dagelijks gebruik van maken. Gemeentebelang vindt dat ondernemers daarom letterlijk en figuurlijk de ruimte moeten krijgen.
Dat begint met een aantrekkelijk vestigingsklimaat. Minder onnodige regels, duidelijke procedures en een gemeente die meedenkt in plaats van tegenwerkt. Leegstand moet actief worden aangepakt door ruimte te geven aan nieuwe initiatieven en flexibel om te gaan met bestemmingen.
Maar misschien wel het belangrijkste: luisteren naar ondernemers. Zij zijn de mensen die er elke dag middenin staan. Als gemeente moet je hun kennis en ervaring serieus nemen en hen actief betrekken bij plannen voor de binnenstad en bedrijventerreinen.
Laat ondernemers vooral ondernemen. De rol van de gemeente is om voorwaarden te scheppen, obstakels weg te nemen en samen met ondernemers te bouwen aan een sterke en levendige economie in Harderwijk.
GROENLINKS-PVDA
GroenLinks-PvdA kiest voor een economie die werkt voor iedereen: eerlijk, duurzaam en sociaal!nAls bruisende groeikern tussen Veluwe en Randmeren, met Lorentz, een sterk MKB en bloeiend toerisme, willen we dat iedereen profiteert van deze kansen. GroenLinks-PvdA zet in op eerlijk loon, gelijke kansen, bescherming tegen uitbuiting én een groene toekomst. We ondersteunen ondernemers met innovatie, samenwerking en verbinding met mbo-onderwijs. Eigenaren van lege panden in de binnenstad krijgen meer ruimte. We geven een hierbij een boost via huursubsidies voor creatieve initiatieven, zoals foodmarkten, repair cafés, concept stores en galeries.
Onze rijke horeca- en festivaltraditie blijft bruisen, maar dan nóg duurzamer: minder afval, meer hergebruik en toegankelijk voor iedereen, ook via de stadspas voor mensen met een kleiner budget. En de zondagsopenstelling? Die strijd is gestreden en dit blijft een vrije keuze van de ondernemers zelf. Samen bouwen we aan een levendige, gastvrije en toekomstbestendige stad waar niemand buitenspel staat!
HARDERWIJK ANDERS
Een sterke stad heeft sterke ondernemers nodig. Ondernemers zorgen voor werkgelegenheid, levendigheid en nieuwe ideeën in Harderwijk en Hierden. Daarom moet er ruimte zijn om te ondernemen. Letterlijk én figuurlijk.
De binnenstad is daarbij belangrijk, maar ondernemen speelt zich in de hele gemeente af. Ook recreatie en toerisme spelen een belangrijke rol in onze economie. Bezoekers zorgen voor banen en houden voorzieningen en horeca overeind. Daar profiteren inwoners uiteindelijk ook van, mits er een goede balans is.
Harderwijk Anders vindt het belangrijk dat ondernemers kunnen vernieuwen. We ondersteunen jonge ondernemers en start-ups die met nieuwe ideeën bijdragen aan de stad en geven bij voorkeur ruimte aan lokale ondernemers bij inkoop en samenwerking. Leegstand moeten we serieus aanpakken. Daarom heeft Harderwijk Anders het onderzoek naar een leegstandsverordening in gang gezet. Ook moet er ruimte zijn voor nieuwe concepten, zoals detailhandel gecombineerd met horeca. Wat ons betreft ligt de keuze voor openingstijden in eerste instantie bij de ondernemer. In 2018 hebben we daarom de zondagopenstelling ingevoerd. Dat gaf ondernemers meer vrijheid en zorgde voor een levendigere binnenstad.
VVD
VVD Harderwijk–Hierden vindt dat ondernemers meer ruimte moeten krijgen om te ondernemen. Te vaak lopen zij vast in ambtelijke regels. Ondernemers vertrekken of dreigen te vertrekken omdat bestemmingsplannen moeilijk te wijzigen zijn of omdat zij te groot worden voor het bedrijventerrein. Daarom pleiten wij voor minder regels en een gemeente die meer meedenkt. Ruimte dat vrijkomt wordt zoveel mogelijk gegund aan lokale bedrijven.
Ondernemers kunnen zelf het beste bepalen wanneer hun winkel open is, ook op zondag. Wij blijven kiezen voor de Harderwijker oplossing: geen limiet op het aantal koopzondagen, maar vrijheid voor de ondernemer.
Het vestigingsklimaat is verslechterd door het grondbeleid op bedrijventerrein Lorentz en door het vervallen van twee uur gratis parkeren in de binnenstad. Leegstand pakken wij aan door winkelen te concentreren in de kernen en de buitenranden flexibel te wijzigen naar wonen. Daarom blijven wij pleiten voor het terugkeren van twee uur gratis parkeren.
















