Burgemeester Jeroen Joon neemt het woord.
Burgemeester Jeroen Joon neemt het woord. Robin Utrecht

Hierom bracht minister-president Rob Jetten deze week Harderwijk; 4.900 woningen realiseren tussen 2025 en 2034

25 september 2026 om 17:30 Wonen

HARDERWIJK De versnellingsaanpak die het kabinet heeft gepresenteerd voor de aanpak van het tekort aan woningen in Nederland is mede ingegeven door de wijze waarop de gemeente Harderwijk het Waterfont realiseert.

Wijnand Kooijmans

Dat was ook de reden dat op de dag van de presentatie van de aanpak minister-president Rob Jetten een bezoek bracht aan het Waterfront. Vergezeld door de ministers Elanor Boekholt – O’Sullivan van Volkshuisvesting en Mirjam Sterk van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Zij werden ontvangen door burgemeester Jeroen Joon en de wethouders Marcel Heldoorn en Diliana Pool-Smit.

Het kabinet wil dat er sneller wordt gebouwd. In 2027 moeten honderdduizend woningen worden gerealiseerd en in de jaren daarna moet worden toegewerkt naar uiteindelijk één miljoen woningen. Ondanks uitdagingen, stijgende bouwkosten, mobiliteit en bereikbaarheid en een overbelast stroomnet is de woningbouw in Harderwijk voortvarend doorgegaan. In de periode tussen 2025 en 2034 wil Harderwijk 4.900 woningen realiseren. Een flink deel daarvan is of wordt gerealiseerd in het Waterfront.

De voortvarendheid waarmee Harderwijk te werk is gegaan heeft ook Den Haag bereikt. Het kabinet ziet de aanpak, zo werd duidelijk tijdens het werkbezoek aan Harderwijk, als voorbeeld voor hoe partijen gezamenlijk tot resultaat kunnen komen. 

,, Waterfront voldoet aan de eisen die het kabinet graag gerealiseerd wil zien

DIVERSE WIJK

Het Waterfront voldoet ook aan de eisen die het kabinet graag gerealiseerd wil zien. Een diverse wijk met een woonaanbod, variërend van studio’s voor starters, betaalbare eengezinswoningen en appartementen tot grotere (kade)woningen en compacte seniorenwoningen. Harderwijk wil, zo geeft men aan, niet alleen huizen bouwen maar juist ook gemeenschappen. In de deelgebieden die de afgelopen periode zijn en nog worden opgeleverd is daarom ook veel aandacht voor community building.

ONS STADSGEZICHT

Voorbeelden daarvan zijn de ontmoetingsplekken, gezamenlijke buurttuinen en gemeenschappelijke ruimtes als de buurtkamer in deelgebied Ons Stadsgezicht. Ook hiervoor is vanuit de beide ministeries belangstelling en waardering voor. Aan de Buurtkamer werd ook een kort bezoek gebracht, zoals de taskforce versnelde woningbouw van het kabinet officieel werd afgetrapt door de minister van Volkshuisvesting.

UUR DE TIJD

Door Jetten en de ministers werden gesprekken gevoerd met bewoners van het Waterfront naast alle informatie die hen werd verstrekt door de gemeente zelf. De minister-president zelf had een uur de tijd voor zijn bezoek aan Harderwijk, voor hem wacht een driedaags bezoek aan de Verenigde Naties. De beide ministers hadden een uurtje meer de tijd.

SCHEEFWONEN

In het plan is ook de aanpak van scheefwonen opgenomen. Dat betekent dat een inkomen van de huurder te hoog is om eigenlijk een beroep te kunnen doen op een sociale huurwoning. Voor alleenstaanden ligt die grens bij 51.000 euro. Voor een meerpersoonshuishouden is dit 57.000 euro. Het kabinet wil het verplicht stellen dat woningcorporaties de huur jaarlijks met honderd euro verhogen. Woningcorporaties mogen dat al, maar zijn het niet verplicht. Omnia Wonen voert de verhoging al wel door.

De veiligheidsschoenen werden aangetrokken.
Aandachtig luisteren met een kopje koffie.
Een informatieflyer over het plan.
Een wandeling over het bouwterrein.
Een deel van Waterfront is al keurig beplant en bewoonbaar.
Een groepsfoto voor de bouwkraan.
Bewoners in gesprek met de minister.
Elkaar een handje helpen tijdens de bezichtiging van het Waterfront.
Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie