Afbeelding
Foto: Pixabay

Geen bruidsschat huidige college voor hun opvolgers

22 oktober 2021 om 14:52 Politiek

HARDERWIJK De begroting voor 2022 van de gemeente Harderwijk is sluitend. Met uitzondering van de wijziging in de inzameling van afval zijn er geen nieuwe plannen in op genomen. 

Wijnand Kooijmans

De uitdaging om de eindjes aan elkaar te knopen is er ten opzichte van vorig jaar niet minder op geworden, zo zegt wethouder Jeroen de Jong. Hij vindt wel dat de begroting een goede basis biedt voor de toekomst met mooie kansen maar ook het risico op tegenvallers.

Het was een enigszins gehavende wethouder die de begroting presenteerde. Door een val tijdens het mountainbiken heeft De Jong een breuk opgelopen in een bot in de schouder en gebroken en gekneusde ribben.

In de begroting is het voordeel van 1,8 miljoen euro dat de september circulaire meebrengt voor de gemeente niet verwerkt. Dat is een bewuste keuze, zo zegt De Jong. Dit omdat deze nog niet is vastgesteld. Het geld kan wel door de raad worden ingezet tijdens de discussie over de begroting.

De grote uitdaging zit hem in de kosten voor de afvalverwerking. Die stijgen flink maar ook krijgen de inwoners te maken met een nieuw systeem. Dit jaar was het tarief 234 euro waarop 22 euro korting  werd gegeven. Voor komend jaar stijgt het tarief naar 260 euro waarbij de 22 euro korting blijft gehandhaafd.

Dat lijkt een lastenverzwaring maar dat wordt gecompenseerd omdat twee maal per jaar gratis afval mag worden aangeboden op de gemeentewerf. Dat bespaart dertig euro waardoor, zo zegt De Jong, uiteindelijk de lasten vrijwel gelijk blijven. Volgens hem is het een behoorlijk prikkel voor de inwoners om afval beter te scheiden. Voor de bewoners die geen container hebben betekent het dat minder zakken mogen worden ingeleverd om niet met een kostenstijging te worden geconfronteerd.

Waar ook andere kosten geen al te grote veranderingen met zich meebrengen: de stijging van de onroerendzaakbelasting blijft beperkt tot nog geen procent.

Het college is wel in gesprek met de scholen om te zien of eventueel extra geld aan hen beschikbaar moet worden gesteld. Bijvoorbeeld gezien de gestegen bouwkosten. Als dit is afgerond moet hierover een definitief besluit worden genomen door de gemeenteraad.

In de begroting is de bijdrage voor de organisatie van de Hanzedagen in 2031 teruggebracht van een miljoen naar een half miljoen euro. Daarmee wordt, zo zegt De Jong, voorkomen dat er een half miljoen op de plank ligt onder het stof. Het is aan de raad een keuze te maken of in de komende tien jaar dit bedrag alsnog naar een miljoen euro wordt verhoogd.

Voor het theater in het Waterfront blijft de drie miljoen euro op de plank liggen. De eerste jaren wordt nog gebruik gemaakt van de tijdelijke voorzieningen in het Bouw & Infrapark. Een bruidsschat laat het huidige college niet over voor hun opvolgers, zoals tot nu toe gebruikelijk.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie