Gemeentebelang wint de verkiezingen in Harderwijk.
Gemeentebelang wint de verkiezingen in Harderwijk. Ruben Schipper

Kritiek op de rol van verkenner Renkema; was winst Gemeentebelang van doorslaggevend belang?

12 mei 2026 om 10:00 Politiek

HARDERWIJK In de raadsvergadering waarin het advies van verkenner Gerard Renkema, oud-burgemeester Van Nijkerk, is besproken is met name door Wilco Bos (Pro) kritiek geuit aan het adres van de verkenner.

Wijnand Kooijmans

Bos vindt kortweg gezegd dat wellicht het feit dat Gemeentebelang als winnaar van de verkiezingen is gekomen, als uitgangspunt is meegenomen door Renkema in zijn gesprekken. Hij baseert dit onder meer op het feit dat is voldaan aan de wens van de ChristenUnie tot een nader gesprek met Gemeentebelang terwijl de overige partijen die buiten de boot vallen niet voor zo’n gesprek zijn gevraagd.

VOORKEUR

Renkema zelf deelt de kritiek niet. Volgens hem was duidelijk waar de voorkeur van een meerderheid van de partijen naar toe ging en zijn de volgende gesprekken daarop gebaseerd. 

De ChristenUnie heeft om een gesprek met Gemeentebelang gevraagd omdat zij vonden dat ze na de eerste ronde buitenspel kwamen te staan terwijl ze wel hadden aangegeven ook met Gemeentebelang verder te willen. In een gesprek met Gemeentebelang, waarbij Renkema aanwezig was, hebben beide partijen ook aangegeven samen verder te willen zoeken naar een stabiele coalitie. 

VRAAGTEKENS

Bos en Anke Buurman-Kuiper (D66) zetten ook vraagtekens bij de ommezwaai van de ChristenUnie. Volgens Bos is het onbegrijpelijk dat deze partij uiteindelijk toch in zee wil gaan met GB ondanks dat men zich in eerste instantie, net als Pro, heeft afgezet tegen het intimiderende gedrag dat Gemeentebelang toonde richting andere partijen.

De eerste reactie die Buurman had bij het lezen van het eindverslag was dat de ChristenUnie bang is een wethouderszetel te verliezen en daarom akkoord is gegaan alsnog verder om de tafel te gaan zitten.

BESTUURSSTIJL

Volgens Annerieke Kisjes (CU) heeft ze een positief gevoel overgehouden aan het gesprek met Gemeentebelang. Die partij heeft aangegeven open te staan voor verbeteringen, ook ten aanzien van de tot nu toe gevoerde bestuursstijl. Daaraan zal de de ChristenUnie hen ook houden. 

Buurman vindt het ook verbazend dat ChristenUnie en CDA niet kiezen voor een voortzetting van het huidige beleid, zoals dat in de afgelopen vier jaar gestalte heeft gekregen. Met name omdat Gemeentebelang duidelijk andere standpunten tot nu toe heeft ingenomen rond onder meer duurzaamheid, de binnenstad en parkeren.

Zoals de VVD werd gevraagd of hun standpunt dat het gratis parkeren voor twee uur terug moet keren een breekpunt is. Daarop wil Sharon Lubbersen nog geen antwoord geven. Het is, zo geeft ze aan, één van de punten van overleg.

Hoewel CDA meegaat in de eerste optie geeft Andrea Oosting-Klock namens haar partij aan dat hun voorkeur uitgaat naar deelname van Harderwijk Anders aan een coalitie boven de VVD. Met name ook vanwege de gewenste stabiliteit van een nieuw college.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie