Het Huis van de Stad in Harderwijk.
Het Huis van de Stad in Harderwijk. Gemeente Harderwijk

Gemeenteraad Harderwijk stemt unaniem in met begroting 2027-2029; subsidie Endura blijft bestaan en reclamebelasting teruggedraaid

14 november 2025 om 17:30 Politiek

HARDERWIJK De gemeenteraad van Harderwijk heeft unaniem ingestemd met de begroting 2027-2029. Wel werd het oorspronkelijke voorstel van het college van burgemeester en wethouders gewijzigd door enkele aangenomen amendementen.

Wijnand Kooijmans

Zo blijven de watertappunten komend jaar intact en gaat college onderzoeken welke tappunten eventueel kunnen verdwijnen omdat er te weinig gebruik van wordt gemaakt. De raad ging unaniem akkoord met een amendement dat werd ingediend door Wietske Hollanders (GroenLinks), mede namens PvdA en Gemeentebelang.

In eerste instantie werd gevraagd de bezuiniging op de watertappunten tot en met de begroting 2029 volledig te schrappen. Dat werd beperkt tot 2026 nadat wethouder Martijn Pijnenburg dit had ontraden. Hij vindt dat de structurele dekking ontbreekt, maar dat ook meespeelt dat sommige punten nauwelijks worden gebruikt. Met het doorgaan met watertappunten in 2026 en dat jaar benutten voor onderzoek kan het college leven.

ENDURA

Waar in de vorige raadsvergadering een voorstel van het college om 75.000 euro voor Endura te schrappen is dit besluit teruggedraaid door een amendement dat werd ingediend door Thijs Melkert (D66) met steun van vrijwel alle andere partijen. Alleen Harderwijk Anders stemt tegen. Gerwin te Pas van deze partij geeft aan dat men onder meer de kosten per gesprek met inwoners te hoog vindt en er vooraf geen meetbare doelen worden gesteld. Terwijl dit van andere partijen die subsidie ontvangen wel wordt gevraagd.

De overige partijen vinden de voortgang van de werkzaamheden van Endura te belangrijk. Onder meer omdat er zonder de subsidie een eind komt aan de rol van Endura bij onder meer de Energiecafés en de Repair Cafés. Maar ook geen gesprekken meer plaatsvinden met inwoners om hen van energiebesparende tips te voorzien.

BUDGET

De raad stemt ook unaniem in met de verhoging van het budget voor raadsondersteuning. Mede vanwege het aantreden van een nieuwe raad per april 2026 wordt het belangrijk gevonden bijeenkomsten te houden voor raadsleden en fractievertegenwoordigers. Deze zijn bedoeld voor het evalueren van het functioneren van de raad, het bevorderen van samenwerking en collegialiteit, de kennisontwikkeling van de raad en het versterken van de relatie met de inwoners. Het gaat om een extra bedrag van tienduizend euro per jaar.

Ook de extra verhoging van de reclamebelasting met tien procent wordt door een unaniem besluit van de raad teruggedraaid. Het college wilde hiermee vijftienduizend euro aan extra inkomsten binnen halen. Het amendement werd ingediend door Tim Smit-Brouwer namens zes andere partijen. Hij geeft aan dat de raad het uitgangspunt hanteert dat meevallers breed worden ingezet, zodat zo veel mogelijk inwoners en instellingen hiervan profiteren.

ONDERNEMERS

Volgens Smit-Brouwer worden pandeigenaren al ontzien door het terugdraaien van de extra verhoging van de onroerendzaakbelasting. Terwijl ondernemers en bedrijven zonder eigen pand, zoals huurders van winkelpanden, juist worden geraakt door de reclamebelasting. Het terugdraaien van de lasten doet recht aan het principe elkaars lasten te verlichten, zo wordt het besluit gemotiveerd.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie