
Gemeenteraad stemt unaniem in met initiatiefvoorstel om minimumloon bij gemeentelijke aanbestedingen te verhogen
9 mei 2025 om 14:00 PolitiekHARDERWIJK Mensen die werken voor de gemeente Harderwijk, ook als dit is voor andere partijen dan de gemeente zelf, moeten minimaal zestien euro per uur verdienen. Wie werkt moet kunnen leven van zijn loon.
Wijnand Kooijmans
Met die gedachte hebben de fracties van PvdA, Harderwijk Anders, D66 en GroenLinks een initiatiefvoorstel ingediend om het minimumloon bij gemeentelijke aanbestedingen te verhogen. De overige partijen in de raad stemmen unaniem in met het aanbieden van het voorstel aan het college van burgemeester en wethouders. Die gaan nu werken aan het opstellen van een voorstel dat vervolgens wordt voorgelegd aan de raadscommissie en uiteindelijk de raad.
Het is voor Wilco Bos, de indiener van het voorstel, de tweede keer in tien jaar tijd dat partijen met een initiatiefvoorstel komen. Doel is dat 1 januari 2026 het bedrag van zestien euro als uitgangspunt gaat gelden bij de aanbestedingscontracten van de gemeente Harderwijk door middel van een kwantitatief gunningscriterium. Dit zorgt er voor, zo geeft Bos aan, dat aanbieders gestimuleerd worden om eerlijke lonen te hanteren en bij te dragen aan een betere financiële positie van werkenden.
De indienende partijen vinden dat Harderwijk als gemeente een voorbeeldfunctie heeft. De gemeente hanteert zelf binnen haar eigen organisatie en gemeenschappelijke regelingen ene hoger minimumloon dan het wettelijk minimum. Dit vinden partijen passen binnen die voorbeeldfunctie. Maar ze zien ook dat tegelijkertijd sommige lager betaalde werkzaamheden worden uitbesteed aan contractpartners waarvoor de gemeentelijke CAO niet van toepassing is. Het gaat dan onder meer om vervoersvoorzieningen, afvalinzameling, schoonmaak en catering.
Dat het verzoek nu in een initiatiefvoorstel is gegoten komt omdat het college meerdere keren al wel om een betere honorering van iedereen die voor de gemeente werkt aan te passen maar hieraan geen invulling is gegeven. Door nu invulling te geven aan de wens van de raad wordt, zo vinden betrokken partijen, een stap gezet richting een sociaal en economisch verantwoord inkoopbeleid dat zowel werkenden als de gemeente ten goede komt.

















