Foto ter illustratie.
Foto ter illustratie. Pixabay

Gemeente Harderwijk stapt naar ouders van thuiszitters; aanpak moet leiden tot terugkeer in het onderwijs

7 juni 2024 om 17:00 Politiek

HARDERWIJK Er volgen binnenkort gesprekken met vijftien ouders van thuiszittende leerlingen waarin hen onder meer wordt gevraagd wat de jongeren nodig hebben om weer deel van het onderwijs uit te kunnen maken. Gestreefd wordt naar de inzet van een team van ondersteuners die zoekt naar een bevredigende oplossing.

Wijnand Kooijmans

Dat stelt het college van burgemeester en wethouders naar aanleiding van vragen van Maaike van Dantzig (VVD). Op basis van de leerplichtadministratie zijn er acht thuiszitters, zes van zeventien jaar en twee onder de vijftien jaar. Jongeren die ongeoorloofd thuis zitten, moeten worden gemeld bij Leerplicht. Dat geldt niet voor jongeren die ziek thuis zijn. Uit een inventarisatie onder de scholen voor voortgezet onderwijs in Harderwijk blijkt dat er tien tot vijftien leerlingen langdurig thuis zitten. Daarnaast zijn er in 2023 meer dan veertig thuiszitters waargenomen door de schoolarts die enkele maanden thuis hebben gezeten. Waarschijnlijk waren dit hoofdzakelijk ziek gemelde leerlingen.

Thuiszittende jongeren zijn meestal tussen de twaalf en achttien jaar oud. De tijd dat leerlingen thuis zitten is volgens het college moeilijk aan te geven. Scholen kunnen het geoorloofde ziekteverzuim registreren, maar dit is niet verplicht. Er is wel een wetsvoorstel in behandeling dat dit moet gaan regelen. Het college schat in dat het ziekteverzuim in de gemeente Harderwijk gemiddeld is.

Omdat het ziekteverzuim niet behoeft te worden geregistreerd en er vaak sprake is van een complex aantal factoren is het voor het college erg lastig hierop te sturen. Factoren zijn vaak een combinatie van onvoldoende mentale veerkracht, thuissituatie en andere factoren. Gekeken wordt bij het vinden van oplossingen naar de korte termijn, maar ook naar langdurige preventieve aanpakken.

Mail de redactie
Meld een correctie

Wijnand Kooijmans
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie