
Eenzame asielzoeker en theatermaker Tobal maakt indruk met monoloog in Plantagekerk
10 maart 2026 om 17:00 MaatschappelijkHARDERWIJK Hoe ervaart een vluchteling zijn landing in Nederland? Acteur George Tobal liet dat onlangs in de Plantagekerk indringend zien en vooral ook voelen.
Govert van der Boom
Het ongemak als je elkaars taal niet spreekt, en aan de andere kant de overkill van hulpvaardige vrijwilligers en instanties. In een lange monoloog nam theatermaker George Tobal zijn bewust chaotisch geplaceerde publiek mee. Onder de circa 80 aanwezigen ook veel plaatselijke politici, zij beslissen straks hoe nu verder met een AZC. Knap dichtte hij toeschouwers een denkbeeldige rol toe als buur, taalmaatje, casemanager of formulierenbrigade en ging met hen in gesprek.
Eindelijk na jaren een eigen woonruimte. Bij de bouwmarkt op zoek naar laminaat wordt de verkoopster angstig en zet een beveiliger hem uit de zaak. Gemeubileerd met hulp van alle kanten blijft he toch een ‘leeg’ huis als niemand ingaat op zijn uitnodiging voor een housewarming. Dat wordt wekenlang zelf je feestmaal opeten. De taart deelt hij in het park met een Oost-Europese arbeidsmigrant zonder werk dus zonder onderdak. De talentvolle schrijver kan zijn verhaal niet kwijt en vult zijn week en zijn hoofd met werk als fietsenmaker en kopzorgen om alle opdrachten en opleidingen die Nederlands hem goedbedoeld aanraden. De asielzoeker als hulpproject.
De voorstelling was een initiatief van de Plantagekerk, die tegengestelde groepen Harderwijkers wil verbinden, zoals eerder rond thema’s als Gaza en jongerenhuisvesting. Stad als Podium levert ondersteuning. In het nagesprek legde Seyda Karaaslan (Turkse moskee) de vinger op de pijnlijke plek: ,,Het beleid geeft geen ruimte voor de emoties van de ontheemde individu.” George Tobal: ,,Het protest tegen het beleid is veranderd in een protest tegen de mens.”

















