
Nel’s Kledingservice staat vanaf april op straat: ‘Besluit is keihard binnengekomen’
16 oktober 2025 om 17:30 MaatschappelijkHARDERWIJK Nel’s Kledingservice moet het pand aan de Nobelstraat verlaten. De Voedselbank heeft hen de huur per 1 april komend jaar opgezegd. Bestuur, medewerkers en bezoekers van Nel’s Kledingservice reageren verslagen, boos en verdrietig.
Mieneke Braakman
Stichting Nel’s Kledingservice is sinds ruim twee jaar gevestigd boven de Voedselbank. Het pand bood meer ruimte dan het voormalige pand aan de Landbouwlaan. Behalve kleding met een zacht prijsje voor mensen met een kleine beurs, is het uitgegroeid tot een ontmoetings- en verbindingsplek. Iedereen is welkom aan de grote tafel voor een praatje en een luisterend oor. Geregeld zijn er ook hulpvragen van kwetsbare burgers. De stichting ontvangt voor deze sociale functie in Harderwijk jaarlijks 10.000 euro subsidie van de gemeente, onder meer voor de huur van het pand.
MINIMA
Zo’n 25 vrijwilligers, waaronder mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, draaien de kledingservice samen met Marjan van Noordennen: de ‘motor’ van Nel’s Kledingservice. Marjan nam de zaak in 2016 van haar moeder Nel Gerritsen over, die dat jaar overleed. Marjan wilde het concept graag voortzetten, dat had ze haar moeder beloofd. Zij zet zich, net als Nel vroeger, in voor de minima in Harderwijk. De kledingservice blijkt daar een goed middel voor. Moeder Nel ontving hier destijds een onderscheiding voor van de gemeente. Marjan:,,Ik heb een belofte gedaan aan mijn moeder. Dit besluit van de Voedselbank is dan ook keihard binnengekomen.’’
KWETSBARE MENSEN
Voorzitter Gert van Lunteren reageert woedend en heeft een brandbrief aan wethouder Maarten Reckman gestuurd. ,,De huuropzegging betekent veel voor ons, maar nog veel meer voor veel kwetsbare mensen die wij structureel helpen door er voor hen te zijn. Wij hebben samen met de gemeente en sponsoren veel tijd en geld in onze stichting en dit pand gestopt. De huur was in principe voor acht jaar was. Voor alle zekerheid moest ik in het huurcontract een opzegtermijn van een jaar laten opnemen. Omdat wij jaarlijks afhankelijk zijn van de gemeentelijke subsidie. Er wordt nu misbruik gemaakt van deze clausule. Waar vinden wij nu elders ruimte? Die is er niet in Harderwijk.’’
VERBANDMIDDELEN
,,De immorele keuze van de Voedselbank vinden wij zeer verwerpelijk. Zij zeggen de ruimte zelf nodig te hebben voor extra plekken om intakegesprekken te doen. Maar die hebben ze genoeg! Ook willen ze een aparte ruimte voor de verbandmiddelen voor dames, apart van de mannen. Dit is echt onzin: geen supermarkt doet dit en we gaan het toch niet zo inrichten dat ook voor dit soort zaken een taboe voor mannen wordt gecreëerd zoals dit in zwaar islamitische landen gebeurt!’’
,,Ook beroepen ze zich op toenemende armoede en lagere drempels voor de voedselhulp. In de jaarverslagen zie ik echter dat er in verhouding tot de kosten die zij maken, relatief zeer weinig mensen gebruik van maken. De Voedselbank heeft geld zat, de kerk staat erachter en ze hebben anderhalve ton op hun bankrekening’’, zegt Van Lunteren, die in het dagelijks leven financieel adviseur is.
MEEDENKEN
De gemeente laat weten dat er op korte termijn een gesprek wordt georganiseerd over de situatie. ,,Wij gaan niet over het opzeggen van het huurcontract, maar we kunnen wel meedenken over de ontstane situatie’’, aldus wethouder Reckman. De voorzitter van de Voedselbank, Harald Groen, wil geen reactie geven via de media over de huuropzegging van Nel’s Kledingservice.

















