
Reünie voor stappers van weleer in Harderwijk en omgeving is feest voor de ‘jeugd van toen’: ‘Je herkent niet iedereen meer’
18 november 2025 om 17:45 EvenementenHARDERWIJK De Boemerang, de Mac en Coninckskelder, Bar Centraal, de Horsybar, de Saloon, de Smugglers: een greep uit de bars en discotheken die zo’n vijftig, zestig jaar geleden hoogtijdagen vierden. Hier ontmoetten jongeren uit Harderwijk en de regio, militairen en verpleegsters elkaar in de jaren 60-70. Tijd voor een reünie, besloten Willem van Gunst, Jaap Baron en Willem van Otterloo toen zij elkaar dit jaar in de stad tegenkwamen.
Mieneke Braakman
De disco’s en bars van toen zijn er niet meer. De bezoekers van toen, zijn nu ongeveer tussen de 60 en 80 jaar. ,,Velen zijn er niet meer, of niet meer in staat te komen”, zegt Van Gunst. ,,Onze eerste reünie was 25 jaar geleden. Mede-organisator van toen, Frans Jansen, heeft gelukkig wel een hele lijst met emailadressen achtergelaten, zodat we al die mensen nu weer uit konden nodigen.”
TAFELTJE
Lang niet iedereen heeft gereageerd. Desondanks zijn er 240 aanmeldingen binnen gekomen. Dat resulteerde in een volle Kiekmure afgelopen zaterdag. Er waren twee bands die nummers van onder anderen Elvis en The Cats spelen. In de hal en grote zaal wordt aan de vele tafeltjes vooral veel bijgepraat met oude bekenden. Sommigen komen elkaar nog geregeld tegen in de stad, anderen zijn al jaren geleden verhuisd. ,,Je herkent ook niet iedereen meer”, is een veel gehoorde opmerking. Liesbeth Klomp gaat daarom van tafeltje naar tafeltje. ,,Ik vraag gewoon wie ze zijn.” Na twee uur heeft ze ,,nog maar drie tafels gehad”, zegt ze lachend.
De dienstplichtige soldaten uit de kazernes, die gingen vooral ‘s woensdags stappen. Ook waren er veel jonge verpleegsters en veel militairen met hun gezinnen in de omgeving. Anneke Cameron is een dochter van een militair. ,,Mijn vriendin en ik, allebei 15 jaar, gingen op zondagmiddagen stiekem op de fiets van Ermelo naar de Boemerang in Harderwijk. Geld hadden we nauwelijks. Maar we lieten nooit de jongens voor ons betalen. Want dan ‘moesten we wat’, weet je wel.”
Jaap de Pauw herinnert het zich nog goed. ,,Bij de Boemerang kwamen vooral ‘soulkikkers’. Maar ook werd er wel discomuziek gedraaid. Een bekende DJ was Bertje Boem. Hij stond niet alleen bekend als goede plaatjesdraaier, maar ook als een van de bekendste plaatselijke homo’s die daar gewoon voor uit kwam. Jaap: ,,Je had ook nog de ‘Saloon’. Daar kwamen meer hippie-achtigen. Maar verder overal ook vetkuiven, alles door elkaar eigenlijk.”
ALTO’S
In dancing De Mac in de Bruggestraat (ingang achterom) kwamen vooral ‘Alto’s’ uit de hele regio, vaak in het zwart gekleed. Dat duurde voort tot in de jaren 90. ,,Daar werd alternatieve muziek gedraaid.” Staptijden waren anders dan nu. Van 20.00 tot 1.00 uur. Daardoor kon je zondagmiddag ook weer de stad in. Menig stapper ging echter nog door naar discotheek De Stunt in Epe. Die was tot 3.00 uur open.
ROKEN
De 81-jarige Ben ten Barge is ook op de reünie. In scootmobiel en met zuurstofslangetje. ,,Ik was vroeger barkeeper in de Coninckskelder en daarna ook wat jaren in de Mac. Ik rook al jaren niet meer, maar heb wel COPD.” Vroeger werd overal gerookt in de uitgaansgelegenheden.
















