
Columnist Julius de Graaf ziet een lichtpunt in onzekere tijden: ‘Verbindende berichtgeving een contrast’
25 mei 2025 om 12:00 ColumnHARDERWIJK Lichtpunt. Met lichtpunt doel ik op een lichtpunt in onzekere tijden.
Vorige week was weer zo’n week vol met ‘schokkende’ gebeurtenissen; de wel of niet onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Ankara, verhevigen van de bombardementen op Gaza, de maar doorgaande strijd in Jemen, Mali en veel andere landen en de toenemende polarisatie.
Wat een contrast met de eensgezindheid van een week eerder met de opvallend snelle keuze voor een nieuwe leider van de Rooms-Katholieke kerk, paus Leo XIV. Een mooie en in het oog springende keuze voor een leider met Augustijnse achtergrond.
Is dat dan bijzonder? Ja, want priesters, broeders en zusters uit de zgn. kloostergemeenschappen staan van origine dienend in het leven. Zij leggen zich toe op zaken als onderwijs, zorg, gemeenschapsopbouw en gemeenschapsvorming enz. Fijn om voor de 1.400.000.000 Rooms-katholieken zo’n leidsman te hebben, en niet alleen voor deze 1,4 miljard maar ook voor de rest van de wereld.
Is dit wel een onderwerp voor een column in de Harderwijker Courant hoor ik u vragen. Nou ik denk van wel en daarvoor ga ik nu in op de rol die de stadsstaat ‘Vaticaan’ speelt in de wereld. Ik heb in eigen persoon kennis mogen maken met de ‘vertegenwoordiging van de heilige stoel’ zoals de ambassade-tak van het Vaticaan wordt genoemd.
Als staat heeft het Vaticaan connecties met 184 landen! Er is geen enkele staat of land in de wereld dat met zoveel landen diplomatieke connecties heeft. Vaticaanstad speelt op het terrein van de ‘stille diplomatie’ een zeer grote en absoluut niet te onderschatten rol. Kijk maar naar de beelden van de presidenten Zelensky en Trump op twee stoelen met elkaar in gesprek in de St. Pieter basiliek. Welk land slaagt erin om dat mogelijk te maken?
Ook afgelopen zondag zagen wij een ongekend aantal vorsten en politieke leiders aanwezig bij de inauguratie van paus Leo XIV. Meer dan bij Koning Charles enkele jaren geleden of bij de inauguratie van president Trump. En als deze mensen in Rome zijn, dan is er gelegenheid om elkaar te spreken of van gedachten te wisselen, informeel en wellicht kort. Er zijn zelfs gesprekken tussen partijen die dat formeel nooit zouden doen.
De ‘wereld’-aandacht die de afgelopen weken op de kerk in Rome was gericht, uit alle hoeken van de wereld en vanuit alle media, bereikte veel meer dan 1,4 miljard mensen. En ja, deze verbindende berichtgeving zie ik als een lichtpunt in onze wereld.
Julius de Graaf, voorganger in de H. Catharinakerk

















