
Waardering voor vrijwilligers Stadsmuseum en Marius van Dokkum Museum: ‘Zij zijn onze ambassadeurs’
21 april 2026 om 17:30 AchtergrondHARDERWIJK Twintig vrijwilligers van het Stadsmuseum en Marius van Dokkum Museum werden op een speciale avond bedankt voor hun inzet. Voor hun 5-, 10- of 12,5-jarig jubileum werden ze getrakteerd op een etentje en een verrassing van museumdirecteur Corien van der Meulen.
Marco Jansen
In een aparte zaal kregen de vrijwilligers één voor één een persoonlijke speech. Wie vijf jaar verbonden is, kreeg een speldje van het Hanzepaardje, met tien jaar een medaille met Harderwijkse vlag en een cadeaubon. Voor het 12,5-jarig jubileum is een speciaal cadeau. Een ingelijste, gedetailleerde tekening van het Stadsmuseum door Lindy Andringa. ,,Het is een dikverdiende waardering. Vrijwilligerswerk blijft leuk en als je het een tijdje wat minder doet, hoef je je niet bezwaard te voelen, want dat maakt niet uit”, zegt Reny Berkvens, al 12,5 jaar vrijwilliger.
BEGRIP
Van der Meulen is zelf in oktober 2013 begonnen en bij de heropening van het museum in april 2014 kon zij de eerste vrijwilligers verwelkomen. Eén van de negen is Truus de Jong (78). ,,Ik ging met pensioen en na een halfjaar niks doen zocht ik structuur. Ik solliciteerde bij Corien in de ruimte waar nu de gevonden voorwerpen liggen. Het voelt als een warm bad, de waardering dat de vrijwilligers op de eerste plaats staan. Ze zijn heel attent, ook toen ik door omstandigheden minder vaak kon komen. Er is altijd begrip.”
Bernarda van den Berg (76) kwam tien jaar geleden bij de musea terecht doordat haar man van kunst houdt. Zij vindt het leuk als mensen willen doorpraten na het zien van een tentoonstelling. ,,Dan krijg je leuke reacties en als het wat rustiger is, krijgen we daar ook de tijd voor. Want het kan ook hectisch zijn. Als er iets te vieren valt, zoals bij een museumnacht of bepaalde feesten, draai ik graag een extra dienst.”
Elles Egelkraut (70) is vijf jaar vrijwilliger. Net als de anderen staat zij afwisselend bij de balie, ontvangt mensen en wijst hen de weg, of verzorgt koffie en thee in het café. ,,Ik heb altijd zieke mensen verzorgd en met mijn pensioen wilde ik echt iets anders. Ik geniet van het contact en de ontmoeting met mensen. Het geeft voldoening en de sfeer met collega’s is erg leuk.”
AMBASSADEURS
De club van tachtig vrijwilligers vormt een hechte groep en dat maakt Van der Meulen trots. De mijlpalen zijn een felicitatie waard. ,,We hebben inmiddels veel ervaring, maar zijn ook twee keer zo groot. Toen ik begon, konden we zonder vrijwilligers geen musea runnen. In de loop der jaren zijn we gegroeid en geprofessionaliseerd, en kunnen zo vrijwilligers goede begeleiding en ondersteuning bieden. Het zijn nu betrokken ambassadeurs. Ze verwijzen bezoekers van het ene naar het andere museum, maar ook uit eigen ervaring naar horeca in de stad. In het museum doen ze de ticketverkoop, ze staan in de museumwinkel of in het museumcafé. Sommigen geven rondleidingen. Na de zomer hebben we in het nieuwe Marius van Dokkum Museum weer extra mensen nodig.”



















