Voorbeeld van een geldautomaat.
Voorbeeld van een geldautomaat. Pexels.com

Politie ziet stijging van plofkraken in Nederland: ‘Er wordt meer vuurwerk en explosief materiaal gebruikt’

24 mei 2026 om 08:00 Misdaad

HARDERWIJK (ANP) Het aantal plofkraken in Nederland is volgens de politie aanzienlijk gestegen: van vier in 2025 naar vijftien in 2026. Daarbij is geteld tot 14 mei. In 2024 waren er negen gevallen, in 2023 acht.

De aandacht van daders lijkt volgens een politiewoordvoerder te verschuiven van klassieke plofkraken op geldautomaten naar sealbagautomaten, waarin ondernemers geld kunnen afstorten.

De politie probeert het, samen met Geldmaat, het netwerk van geldautomaten in Nederland, criminelen onmogelijk te maken plofkraken op sealbagautomaten te plegen. Telkens als het gebeurt, is er volgens de woordvoerder veel schade en impact voor de buurt. De politie doet dan uitgebreid onderzoek naar sporen, checkt camera’s en hoort getuigen. Ook zijn ze alert bij meldingen rond verdachte omstandigheden bij de automaten.

Criminoloog Jasper van der Kemp van de Vrije Universiteit Amsterdam onderschrijft dat daders nu vooral sealbagautomaten als doelwit hebben. ,,Er wordt meer vuurwerk en explosief materiaal gebruikt dan voorheen. De risico’s die daarbij horen, worden voor lief genomen. De plofkraken op geldautomaten nemen in aantal af. Daders gaan daarvoor vaker naar het buitenland. Het gaat vaak om jongvolwassen mannen”, aldus Van der Kemp.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie