
Kritiek op verzet onderzoek keerspoor
30 juli 2021 om 17:58 AlgemeenHarderwijk - De CDA-fractie in Provinciale Staten van Gelderland wil weten waarom het college van gedeputeerde staten (GS) de verkenning naar een keerspoor rond Harderwijk afhoudt.
Wijnand Kooijmans
Het keerspoor is één van de ideeën voor een betere ontsluiting van de westelijke Veluwe. Het keerspoor is een mogelijkheid op op korte termijn meer intercity’s te laten rijden tussen Harderwijk via Amersfoort naar Utrecht of Amsterdam, zo geven Daisy Vliegenthart en Hans van Ark aan in hun vragen. Ze vinden dat GS niet op het keerspoor ingaat in antwoord op eerdere vragen maar alleen op de kansen van de Lelylijn.
Bij realisatie van deze lijn zal de spoorlijn Amersfoort-Zwolle rustiger worden en dat biedt in de ogen van beide Statenleden de mogelijkheid eindelijk van Harderwijk een intercitystation te maken. Het keerspoor biedt volgens hen juist de mogelijkheid op korte termijn meer treinen te laten rijden waar de Lelylijn een traject van lange adem lijkt te zijn.
Meer intercitytreinen van en naar Harderwijk zorgt in de visie van de twee CDA’ers voor een betere bereikbaarheid van de West-Veluwe. Zij begrijpen dat er een voorstel ligt voor een verkenning en dat zowel ProRail als de NS hier enthousiast over zijn. Maar ze hebben ook het idee dat de provincie niet wil meewerken aan z’n verkenning.
Het college wordt gevraagd of zijn het initiatief kennen onderzoek te doen naar de mogelijkheid van een keerspoor bij Harderwijk. Maar ook of de NS en ProRail enthousiast zijn waar de provincie terughoudend heeft gereageerd op deze verkenning. Ze willen weten waarom het college dit standpunt inneemt. Gevraagd wordt of het college de mening van het CDA deelt dat het realiseren van een keerspoor kansen biedt om van Harderwijk een intercitystation te maken. En dat het kansen biedt voor een betere verbinding tussen de West Veluwe en de Randstad.
Volgens de twee draagt een keerspoor ook voor een betere verkeersituatie in Nunspeet waar nu de lege spitstrein door het centrum rijdt of net voorbij Nunspeet te keren.
De wens om Harderwijk aan te wijzen als intercitystation leeft al lang. Politieke partijen dringen hier al langer op aan en hebben lobby gevoerd. De NS en ProRail stellen zich tot nu toe op het standpunt dat het passagiersaanbod in Harderwijk hiervoor te laag is. Om een snellere verbinding te realiseren worden tijdens de spitsuren al kwartierdiensten gereden waar normaal de trein om het half uur rijdt. De extra treinen stoppen niet in Putten.
De verkeersituatie in Nunspeet staat ook op de lijst om te verbeteren door de aanleg van twee tunnels voor zowel autoverkeer als voetgangers en fietsers. Hierdoor moet de overweg aan de Elspeterweg op termijn verdwijnen.
De keerlus kan mogelijk bijdragen aan de inzet van nog meer extra treinen tussen Harderwijk en Amersfoort. De kosten van het verkennend onderzoek zijn niet bekend.











