
Drie locaties in beeld voor middentheater Harderwijk: aanpassing gebouwen moet binnen de drie miljoen euro blijven
15 oktober 2025 om 10:00 PolitiekHARDERWIJK Wie van de drie. Met de door de raad vastgestelde kaders moet op die vraag antwoord worden gegeven, als het gaat om de aanpassing van een gebouw dat kan dienen als middentheater in Harderwijk.
Wijnand Kooijmans
Dat moet ook een eind maken aan de vele klachten over het gebruik van de podiumlocatie in het Bouw & Infrapark en moet met een goede programmering het publiek weer terug brengen in het theater.
Ooit droomde Harderwijk van een nieuw theater, waarbij onder meer het Waterfront als mogelijke locatie werd genoemd. De financiële situatie van de gemeente maakt een uitgave van enkele tientallen miljoenen euro niet verantwoord. Maar er moet wat gebeuren om betere voorstellingen te kunnen programmeren en daarmee ook meer publiek te trekken. Naast het huidige podium in het Bouw & Infrapark hebben de eigenaren van het Cultureel Centrum aan de Badweg en de Plantagekerk aan de Stationsstraat zich gemeld voor een kwaliteitsimpuls voor deze voorziening.
BEDRAG
De aanpassing van de gebouwen moet binnen een bedrag van drie miljoen euro blijven. Om precies te zijn 2.948.500 euro; het bedrag dat door de jaren heen is gereserveerd voor een theater. Aan de hand van de kaders moet beoordeeld worden welke locatie het meest geschikt is. Bij de uiteindelijke keuze wordt vooral gekeken naar de juridische houdbaarheid van die keuze.
Het Cultureel Centrum heeft eerder gediend als theater. Ook hier kwamen echter de nodige klachten binnen van bezoekers. Met de aanpassing van één van de drie gebouwen wil men dat voorkomen. Waarbij theater altijd voorrang moet hebben op bijvoorbeeld schoolactiviteiten in het Cultureel Centrum en kerkelijke activiteiten in de Plantagekerk. Het college wil nog voor het eind van dit jaar een besluit nemen welke locatie het meest geschikt is. Directeur Waldo Volmer van Stad als Podium geeft aan dat de programmering voor het seizoen 2026/2027 hierop kan worden aangepast met ook betere voorstellingen.
POPPODIUM
Op een vraag van Thijs Melkert (D66) wordt aangegeven dat voor de grote muziekvoorstellingen Poppodium Estrado de aangewezen plek is. Daarmee vervalt het streven van weleer het theater ook geschikt te maken voor muziekvoorstellingen met tot 1.200 personen als publiek.
Wethouder Martijn Pijnenburg benadrukt nog eens dat Harderwijk lang voor een dubbeltje op de eerste rang heeft gezeten. Maar zich nu een beetje schaamt dat publiek dat op de achtste rij zit van de huidige podiumvoorziening geen zicht op het toneel heeft. Wat hem betreft wordt nu voortvarend ingezet op een keuze, omdat het geld dat beschikbaar is steeds minder waard wordt.
Andrea Oosting-Klock (CDA) wil wel een duidelijke objectieve beoordeling van de drie locaties. Zodat achteraf de gemaakte keuze ook kan worden verantwoord naar de twee partijen die afvallen. Ook wordt het van belang gevonden wat de wensen zijn van de bezoekers. Daarvoor start binnenkort een enquête onder bezoekers.

















