Afbeelding
Foto pixabay

Ellen ten Damme brengt ode aan Harderwijk

20 oktober 2021 om 11:06 Partnercontent

In het programma OVT op radio 1 bracht de in Warnsveld geboren zangeres/actrice Ellen ten Damme een ode aan de stad Harderwijk in het kader van het Erfgoedfestival: Het is de H van Harderwijk. Ze begeleidde zichzelf op piano, een bandoneonist zorgde voor de typische havensfeer.

Nostalgie vs internet

Ellen ten Damme richt zich in haar lied op het oude Harderwijk, in de tijd dat de Harderwijkse vissers op hun botters het ruime zoute sop kozen. “In het kader van het Erfgoedfestival is mij gevraagd een lied te maken”, zegt ze in OVT. “Voor alle Henken uit Harderwijk en het Bottermuseum. Maar mensen die uit een andere plek dan Harderwijk komen, zullen het niet helemaal begrijpen.” Het voordeel van dit digitale tijdperk is dat een dergelijk fragment, zeker met onbeperkt internet, à la minute terug te luisteren is. Radio- en tv-uitzendingen missen is iets uit de vorige eeuw, de communicatie is sneller dan ooit. Fijne ontwikkeling, maar bij velen roept het nostalgische neigingen op. De zangeres gaat zelfs verder terug in de tijd, toen het IJsselmeer nog Zuiderzee heette.

Protest

Deze is afgesloten door de Afsluitdijk, aldus de veelzijdige Warnsveldse artieste. “Met als gevolg dat het water zoeter is geworden. Daardoor zijn de eikenhouten boten, dat erfgoed is, heel moeilijk te onderhouden. Die vergaan waar je bij staat. Maar de mannen blijven volhouden. Ze hebben mijn hart gestolen.” In het lied De H van Harderwijk, dat ze uitvoert terwijl ze het pak van de in de stad geboren tatoeëerder Henk Schiffmacher draagt, schemert enig protest door. “Eikenhouten botters in zoet water, kan het zotter?” Een ander fragment uit de ruim vijf minuten durende ode aan het oude Harderwijk:

“De schippers uit de Hanzestad vertellen:
‘t is niet meer wat het vroeger is geweest
De werf heette ooit onze toekomst
maar is nu een museum aan de dijk

De vissersvloot is nagenoeg verdwenen
maar als ik die door die vispoort kijk
zie ik Henk en Henk - ze heten allemaal Henk
met de H van Harderwijk”

Helden

De H van Harderwijk kan ook op het woord Helden slaan, Harderwijkse vrijwilligers die zich inzetten voor het Bottermuseum. Afgelopen zomer verscheen er een oproep dat het museum vrijwilligers zocht, en ongetwijfeld zijn die tijdens het komende zomerseizoen ook nodig - of ze nu Henk heten of niet. Al met al heeft Harderwijk altijd nog het rijke vissersverleden om op terug te kijken. En sinds kort de ode aan Harderwijk van Ellen ten Damme, wellicht een nieuw schipperslied om ten gehore te brengen op de botters en in de cafés aan de haven.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie