
Oktober was warmer, natter en somberder dan normaal
2 november 2025 om 08:00 OverigHARDERWIJK (ANP) De afgelopen oktobermaand was ruim een graad warmer dan normaal en daarnaast een stuk natter en minder zonnig dan gemiddeld. Daarbij werden twee herfststormen waargenomen, meldt Weeronline.
Het was in oktober op het hoofdstation in De Bilt 12,1 graden tegen 10,9 normaal, waarmee gesproken kan worden van een zachte maand. Alleen de eerste twee maanden dit jaar verliepen kouder dan gebruikelijk. Vorig jaar oktober was het net zo warm als dit jaar, waardoor beide jaren op een gedeelde dertiende plaats komen in de warmste oktobermaanden ooit. Het warmst was het nog steeds in 2001, toen het gemiddeld 14,2 graden was deze maand.
Hoewel het over het algemeen een zachte maand was, kwam het in oktober 2025 niet tot echt warme dagen met een temperatuur van 20 graden of meer. Normaal gesproken zijn er een tot drie van dit soort dagen in deze maand. Ook was er volgens Weeronline nergens vorst, terwijl het meestal op 23 oktober toch wel ergens in het land tot de eerste regionale vorst van het jaar komt.
Met 123 millimeter viel er over het hele land gemeten veel meer regen dan normaal in oktober (85 millimeter). ,,Sterker nog, het was de natste maand van het jaar”, stelt het weerbureau. Tot nu toe noteerde geen enkele maand dit jaar meer dan 100 millimeter neerslag. Het was niet de natste oktobermaand ooit gemeten, dat blijft oktober 1932 met 177 millimeter neerslag. Vanaf 20 oktober was het dit jaar tot het einde van de maand bijna dagelijks kletsnat.
Bij de nattigheid stormde het dit jaar in oktober ook op twee momenten. Op 4 oktober waaide het in IJmuiden tussen 17.00 en 18.00 uur een uur lang met gemiddeld windkracht 9. Dat onstuimige weer werd veroorzaakt door storm Amy, die ontstond uit de restanten van ex-orkaan Humberto. Op 23 oktober trok storm Benjamin over en waaide het opnieuw een uur lang met windkracht 9, ditmaal op de Houtribdijk tussen Lelystad en Enkhuizen.
Tot slot was oktober dit jaar een vrij sombere maand. Gemiddeld over het land scheen de zon slechts 88 uur tegen 123 uur normaal. Verder was dit jaar alleen januari ook een sombere maand, de andere maanden scheen de zon bovengemiddeld vaak. Het jaar 2025 verloopt al overwegend zonnig. Gemiddeld schijnt de zon van 1 januari tot en met 31 december in totaal 1816 uur. Dit jaar staat de teller al op 1979 zonuren. Als de zon in november en december ook net zo vaak schijnt als normaal, komt het jaar uit op meer dan 2100 zonuren.
















