Sophie van Manen (links) en Ans Breeman (rechts) zijn bestuursleden van de LETS Ruilkring.
Sophie van Manen (links) en Ans Breeman (rechts) zijn bestuursleden van de LETS Ruilkring. Francisca Meijsser

LETS-ruilkring Ermelo viert zilveren jubileum; noaberschap in een modern, duurzaam en sociaal jasje

26 november 2025 om 17:30 Maatschappelijk

ERMELO LETS-ruilkring Ermelo viert op 10 december haar 25-jarig jubileum. De leden van het Local Exchange Trading System (LETS) ruilen diensten en goederen met elkaar. Het begon allemaal toen Greeth aan Marlies vroeg: ,,Wil je mijn kussens in de caravan bekleden, dan mag je daarvoor twee weken in mijn caravan logeren.” Dit smaakte naar meer. De Ermelose Greeth Dethmers zette vervolgens met Ank van Elburg en Sander Kaptein in november de LETS-ruilkring Ermelo op met 22 leden.


Sander Kaptein, Greeth Dethmers en Ank van Elburg richtte tien jaar geleden de ruilkring op. - Tineke Idema

LETS-afdeling Ermelo is één van de ongeveer 100 landelijke ruilkringen in Nederland, met ongeveer 50 leden. Die ruilen diensten en goederen met elkaar, waarbij ze een ruileenheid gebruiken als betaalmiddel. Voor Ermelo zijn dat de pauwen, een symbool dat bij de gemeente past. In Harderwijk zijn dat spatten en in Utrecht sterren. 

Het voordeel van een betaalsysteem is dat er geen wederzijdse afhankelijkheid ontstaat: voor wat, hoort wat. Hulp vragen is daarmee gemakkelijker, laagdrempelig. Hulp geven is fijn om te doen en soms uitdagend. 

TALENTEN 

,,Iedereen kan wel iets wat niet iedereen kan”, zegt één van de leden. Waar de één handig in het repareren van kleding, is de ander goed in tuinieren of heeft verstand van elektriciteit of schilderwerk. ,,Lid zijn van een ruilkring is je talenten delen en leren kennen. Je helpt elkaar door je eigen talenten aan te wenden.” En talenten hebben we allemaal. 

Werden eerst de pauwen bijgehouden op papier en de nieuwsbrief rondgebracht, gaat alles nu digitaal. ,,In één oogopslag kun je zien wat je saldo is, kun je je betalingen doen. Ieder lid is geregistreerd met de vermelding van zijn of haar diensten en talenten.”

NETWERK 

Thomas is blij met de ruilkring. ,,Die LETS’ers ontmoet je werkelijk overal. Behalve gewoon op straat ook in de biowinkel of de supermarkt, de snackbar, de bibliotheek of in het bos.” 

Behalve het sociale netwerk dat de uit Amsterdam verhuisde Thomas goed kon gebruiken, is het een leerrijke ervaring. ,,Inmiddels heb ik klussen verricht, die mij zo trots maken als een pauw. Zo ontdekte ik hoe je nog handiger de tuingrond omspit. Hoe snel maar nog steeds zorgvuldig je een auto met de hand wast. En hoe je zomaar plotseling dat lang gezochte mooie boek scoort, voor een habbekrats.”

Thomas geniet nog steeds van de ruilkring. ,,Een onderling gesloten LETS ‘deal’ of een klus afspraak leidt meestal ook tot uitwisseling van levensverhalen en levenservaringen. En automatisch tot veel gezelligheid. Met bovendien gezamenlijke wandelingen, excursies, een avondje kijken naar de sterren in het heelal of ‘kletspotten’ over jezelf. Een fijn netwerk, een warm sociaal-economisch bad.”

BIJEENKOMSTEN 

Ook zijn er jaarlijks 6 of 7 bijeenkomsten waar leden elkaar ontmoeten. De avond begint met een rondje vraag en aanbod van diensten en/of goederen, waarvan sommige ter plekke zijn uitgestald. 

Daarna is tijd voor verdieping door bijvoorbeeld een lezing of een workshop waarvan de onderwerpen variëren. Van het sterrenstelsel tot het voedselbos en van lekker koken tot dansen. En natuurlijk is er altijd koffie en thee met taart, van tevoren door enkele leden gebakken en volop gezelligheid. De bijeenkomsten vinden plaats in de Welzijnskamer van het huis van Ermelo. 


Rein Schrijver houdt een presentatie op een van de bijeenkomsten van de LETS. - Francisca Meijsser

MARKTPLAATS 

Ook hebben de leden een marktplaats-app om goederen van eigenaar te kunnen laten verwisselen. ,,Die gebruiken we vaak, voor van alles. Zo ruilen we ook planten en stekjes.” Na de digitale ‘koop’, is het ophalen een moment van gezellig contact. 

De LETS ruilkring versterkt zo de sociale banden en de gemeenschapszin, het stimuleert de lokale economie en het gebruik van lokale talenten. De duurzaamheid wordt bevorderd en doordat het mogelijk is om diensten en goederen te ruilen zonder geld, is het toegankelijker voor mensen met een beperkt budget.

JUBILEUM 

Op 10 december vieren de leden en oud-leden feest, waarvoor vooraf moet worden aangemeld via bestuur@letsermelo.nl. Op de andere bijeenkomsten zijn ook niet-leden welkom om zo met de vereniging kennis te kunnen maken. Tijdstip en tijden zijn te vinden op de website en FB-pagina van de LETS-Ermelo. Ook Harderwijk beschikt over een eigen LETS Ruilkring. Meer informatie is te vinden op hun website.

Rein Schrijver houdt een presentatie op een van de bijeenkomsten van de LETS.
Sander Kaptein, Greeth Dethmers en Ank van Elburg richtte tien jaar geleden de ruilkring op.
Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie