Kinderen van groep 3 en 4 van basisschool De Veste openden donderdag het Blotevoetenpad in de Natuurtuin. (foto: Marco Jansen)
Kinderen van groep 3 en 4 van basisschool De Veste openden donderdag het Blotevoetenpad in de Natuurtuin. (foto: Marco Jansen) Foto: Marco Jansen

Blotevoetenpad in Natuurtuin geopend: op blote voeten door de blubber

2 september 2022 om 19:01 Achtergrond

HARDERWIJK Lopen op je blote voeten door zand, boomschors, over steentjes en door de modder in een greppel. Kinderen van groep 3 en 4 van basisschool De Veste hadden donderdagmiddag de primeur bij de opening van het Blotevoetenpad in de Natuurtuin.

Rond 13.30 uur werd de opening op ludieke wijze gedaan door Martijn Pijnenburg. Voordat hij de eerste ronde liep, ging de wethouder duurzaamheid met zijn voet in een blok vloeibaar beton staan. De gedroogde afdruk krijgt een plaats bij de ingang van de Natuurtuin. Pijnenburg herinnert zich de Natuurtuin van zijn jeugd, toen hij nog van de kabelbaan op en neer ging. Voor de kinderen heeft hij de boodschap dat de natuur is om in te spelen, maar ook dat de biodiversiteit van zoveel mogelijk planten belangrijk is voor de toekomst van de aarde. „De Hortus is met dit thema bezig en dat zouden we veel meer moeten doen. We moeten de ruimte groen inrichten om opwarming tegen te gaan. Het is nu lange periodes kurkdroog en als er dan een regenbui valt, staan de straten blank. Duurzaamheid leeft vooral bij oudere generaties, maar juist onze generatie moet nu aan de bak voor de kinderen die hier nu door de modder dribbelen. Wij hebben nog de kans om er iets aan te doen en doen we dat niet, dan ziet de toekomst er voor deze kinderen heel anders uit. Het is voor de kinderen ook belangrijk om educatie over de natuur te krijgen en ik nodig elke schoolklas uit om over dit Blotevoetenpad te gaan.’’

De kinderen laten hun schoenen achter en krijgen mee dat ze nergens mogen rennen, want over de houten brug is gaas gespannen. De routing bestaat uit gele voetjes, een afdruk van de voet van Esha van Moerkerk uit groep 4 van De Veste. Onderweg komen ze bordjes tegen, ze mogen berkenboomschors aanraken, lezen over rommelhoekjes van egels en andere dieren, over wat er in de vijver leeft en hoe het wortelstelsel onder de grond eruit ziet. Het avontuurlijke pad van een halve kilometer loopt tussen de bomen door tot aan het talud van de snelweg en ook door greppels. De vrijwilligers van De Hortus zijn afgelopen najaar met de aanleg van het Blotevoetenpad gestart. „Carola, Tineke en Corien, medewerksters De Hortus voor natuur- en duurzaamheidseducatie, zijn naar het Blotevoetenpad van Zeewolde gegaan om inspiratie op te doen. De bakken zijn gemaakt van afgedankt hout van de beschoeiing van vijvers in Drielanden. In het najaar worden ze gevuld met kastanjes, eikels en beukennootjes’’, zegt vrijwilliger Rien van de Bovenkamp. Na het lopen van de ronde zitten de kinderen onder de blubber. Met de waterpomp, grotendeels gesponsord door stichting Columbus, kunnen zij hun voeten wassen in de daarvoor bestemde waterbak.

Het Blotenvoetenpad is een nieuwe mijlpaal voor De Hortus, die de Natuurtuin sinds 1996 onderhoudt, met als doel educatie voor basisschoolkinderen afgestemd op hun leeftijd. Met de opening van de fietsbrug eind 2014 is de oppervlakte vergroot van 3.500 naar 15.000 m2. De Natuurtuin in Harderwijk is vrij toegankelijk tussen zonsopkomst en zonsondergang. Omdat het Blotevoetenpad gratis toegankelijk is en vrijwilligers het onderhoud doen, is er een QR code op de bordjes gezet om zo met giften het onderhoud voor de toekomst veilig te stellen. 

Marco Jansen

Wethouder Martijn Pijnenburg opende op ludieke wijze het Blotevoetenpad.
De pomp is grotendeels geschonken door Stichting Columbus.
Na het modderbad kunnen de voeten afgespoeld worden.
Rien van de Bovenkamp, vrijwilliger De Hortus
Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie