
Martin en Emke van Hemert zijn de mensen achter de wandelingen van KNNV Noordwest Veluwe: ‘Samen genieten en leren van de natuur’
12 februari 2025 om 17:55 AchtergrondHARDERWIJK Ze zijn net terug van een achtdaagse wandelvakantie in Zuid-Duitsland. Maar ze wandelen ook graag in eigen land. Martin en Emke van Hemert hebben al heel wat kilometers in de benen zitten. In hun eigen buurt vinden ze de zandverstuiving bij Kootwijk erg mooi, maar ook landgoed Tongeren bij Epe en Voorthuizen. Sinds twee jaar organiseert het echtpaar groepswandelingen voor natuurvereniging KNNV Noordwest-Veluwe, waarbij sinds kort ook minder valide mensen mee kunnen wandelen.
Marja Stienstra
De KNNV (Koninklijke Nederlandse Natuur Vereniging) is een landelijke vereniging voor en van natuurliefhebbers. Samen genieten van de natuur is het doel van de vereniging. Voor de regio Noordwest Veluwe organiseren Martin en Emke iedere maand een wandeling van circa tien kilometer voor leden. Martin: ,,We richten ons hierbij echt op het wandelen zelf, maar wel met oog voor de natuur. Als we iets bijzonders tegenkomen, staan we daarbij stil. We wandelen het hele jaar door, ook bij slecht weer.”
VEEL KENNIS
Emke is geboren op het Friese platteland en heeft het wandelen met de paplepel ingegoten gekregen. ,,Mijn broer was wadloopgids en iedere zaterdag liep ik mee naar één van de Waddeneilanden. Ik houd nog steeds van weidse natuurgebieden en hier op de Veluwe vind ik de combinatie met het bos ook erg mooi. Ik vind het leuk om in een groep te wandelen, omdat er altijd wel mensen meelopen die veel kennis hebben van bijvoorbeeld planten of insecten en die kennis ook willen delen. Soms loopt er een gepensioneerde boswachter mee, dat zijn echt cadeautjes.”
WILDE PLANTEN
Martin geniet ervan om in de natuur te zijn, om de rust te ervaren en even niks te hoeven. Hij weet veel van wilde planten en vertelt daar ook graag over tijdens de wandelingen. ,,Ik vind de Campanula persoonlijk erg mooi en ook het grasklokje. Deze laatste groeit ook op de Veluwe. Ik vind het gezellig om samen met anderen te wandelen en vind het mooi om te zien als mensen ook echt genieten tijdens ‘onze’ wandelingen. Eigenlijk worden ze altijd wel wat wijzer van wat ze zien.”
Sinds kort organiseren Martin en Emke ook wandelingen voor minder valide mensen. Emke: ,,We kregen meerdere vragen van mensen met een rollator en toen dachten we: waarom niet? Het is toch fijn om te kunnen blijven wandelen, ook al word je ouder en heb je hulpmiddelen nodig. We moeten hiervoor wel op zoek naar passende routes. Zo moeten ze korter zijn (maximaal vijf kilometer) en met verharde paden. Maar die zijn zeker te vinden.”
De eerstvolgende korte afstandswandeling staat gepland voor 19 februari bij Sonnevanck. Sonnevanck heeft een rijke historie en achter het terrein ligt een divers wandelgebied. Deze wandeling is ook geschikt voor wandelaars met hulpmiddelen, zoals wandelstokken en rollators.
Kijk voor meer informatie op de website van de KNNV.










