
Kidstheater betovert publiek met toneelvoorstelling Repelsteeltje
3 augustus 2021 om 09:04 PodiumkunstenDOORN De toneelvoorstelling van Repelsteeltje aan het einde van de afgelopen kindertheaterweek van de Stichting Kunstzinnige vorming Heuvelrug en de Stichting Heuvelrug Muziekschool in Doorn was een ‘grandioos succes’. Dit volgens de bezoekers, de mini-acteurs en hun vakdocenten. Het kindertheater betoverde het publiek; de ouders toonden zich apetrots.
Voorafgaand aan de voorstelling kregen de kinderen in groepen les van afwisselend Niek Heemskerk, docent Beeldende Kunst, Ali Hendriksen, docent Theater, en Johan van der Zwet, docent Muziek. Binnen aangegeven kaders en met de nodige handvatten maakten de Heuvelrugse zes- tot twaalfjarigen zelf de (lied)teksten, de kostuums en het decor.
„Het enthousiasme was groot”, zegt Heemskerk. „Al op dag 2 nam een kind het initiatief om alle zangteksten, die de acteurtjes uit het hoofd leren, thuis op te schrijven om goed te kunnen repeteren. Een ander gebruikte een eigen naaimachine om delen van het decor aan elkaar te naaien. De eigenhandige opbouw van het decor maakt deel uit van de theaterweek. Elke dag kregen we lieve opmerkingen en mooie tekeningen. Ook volgde steevast de vraag welke voorstelling we volgend jaar organiseren. We steken een hoop tijd en energie in dit project, maar krijgen er veel voor terug.”
We steken een hoop tijd en energie in dit project, maar krijgen er veel voor terug
SUPPORT Ook regisseur Hendriksen geniet als zij talent kan ontdekken en stimuleren. „Dat is de bedoeling van deze theaterweek”, benadrukt zij. „Evenals het brengen van iets leuks op cultureel gebied in de zomer. Dat ook de steun van ouders hierbij van belang is, blijkt eens te meer uit de hartenkreet van één van de jonge dwergen in Repelsteeltje. Met een pluche dier onder haar arm maakte zij mij vlak vóór de voorstelling enigszins mistroostig duidelijk dat zij haar knuffel was vergeten. Nadat ik vragend wees op haar lammetje, bleek dat zij doelde op een knuffel van haar moeder. Zij kreeg daarop als enige toestemming voor alsnog een snelle duik in het publiek om zich te verzekeren van mama’s bemoediging.” Voor sommige kinderen is dit creatieve project zo belangrijk, dat hun ouders al besloten om iets later met vakantie te gaan.
CREATIVITEIT Hoofdrolspeler Marlijn van der Heijden (11) kon zich in Repelsteeltje nog beter kwijt dan in Peter Pan van vorig jaar. „We mochten van alles zelf bedenken”, zegt zij. „Bovendien ontstonden met veertien kinderen genoeg dubbelrollen. Dat is voor de afwisseling extra leuk. Voor mij was er niet alleen de rol van de spinnende molenaarsdochter, maar ook die van elfje.” Last van plankenkoorts had zij niet. „Ze kan het en dat weet ze”, voegt Hendriksen daaraan toe. Is Marlijn een professionele acteur in de dop? „Nee,” zegt ze na enig nadenken. „Het meedenken over het scenario vond ik het leukste. Dit blijft voor mij een liefhebberij. Ik wil later nog steeds graag auto-ontwerper worden.”
TOEKOMST Guitige Anouk van Hees (7) staat eveneens stevig in haar kleine schoenen. Zij sleepte in het stuk, naast de rol van elfje, maar liefst de vaderrol in de wacht. „De molenaar is een echte opschepper over zijn dochter”, lacht zij. „Het acteren is leuk, maar nog fijner is het om een kasteeldecor in elkaar te knutselen met karton, stof en verf. Ik weet niet of dit een blijvende hobby is en twijfel nog over mijn latere beroep. Misschien wordt ik dierenbeschermer of dierenarts.”
door Hanny van Eerden
